Postavit rodinný dům? Zobrazit fotky zobrazit 2 fotky Možná právě nyní stojíte před rozhodnutím pořídit si vlastní rodinný dům. Je to těžké a závažné rozhodnutí. Důležité je vytvořit funkční, na provoz a údržbu nenáročnou oázu pro odpočinek, pro život vašich dětí a mnohdy i podzim vašeho života. Zaměřte se tedy na věci základní denní potřeby a představte si život ve svém novém domě - dnes za rok i za dvacet let. Poté bude vaše rozhodnutí jistě správnější!

Obvykle se setkáváme s několika různými pohledy na stavbu domu. Ten první je charakterizován pořekadlem „Můj dům, můj hrad“. Rodinný dům se staví s nároky na dlouhou životnost pro několik generací. Snažíme se o vytvoření trvalé hodnoty pro sebe a generace našich potomků bez úmyslu se z domu stěhovat, či ho později prodávat.

Odlišným a modernějším přístupem je pohled na dům spíše jako na zboží. Nesnažíme se vybudovat reprezentativní sídlo pro několik generací, důraz přikládáme spíše na užitnou hodnotu, pořizovací náklady, s ohledem na dosažení komfortního a z provozního hlediska levného bydlení.

Zohledňuje se zde také možnost budoucího prodeje, např. z důvodu stěhování, budování nového domu a podobně. Tento přístup lze nazvat podnikatelským, neboť přihlížíme k atraktivitě objektu pro našeho možného budoucího kupce.

V době neustálého technologického pokroku se významně rozšiřují naše možnosti a výběr je téměř bez hranic. Můžeme volit z mnoha projektů, materiálů, technologického zařízení a bytových doplňků, a to je dobře. Tato situace se mnohdy obrací proti nám samotným. Často je velice náročné vybrat si to nejlepší. V množství informací, které se na nás hrnou, se pak začínáme ztrácet.
Při rozhodnutí stavět dům, nezapomínejte na důkladnou představební přípravu. To, co v přípravné a projektové fázi opomenete, se vám mnohdy při realizaci nepříjemně vrátí. Proto důkladně zvažte, co od svého domu očekáváte a jak jej během života budete využívat. Ve vašem domě se vám musí především dobře bydlet a měli by jste se cítit příjemně. Proto nestavte domy podle módy, ale pouze pro sebe a podle svého nejlepšího přesvědčení.

V našich článcích vás chceme seznámit s výhodami, které přinášejí montované nízkoenergetické dřevostavby.

Montované dřevěné domy mají i dnes, v době převratných technologií, mnoho odpůrců, kteří preferují různé zděné způsoby výstavby, byť je jejich realizace o něco nákladnější a zdlouhavější a při srovnatelných tepelněizolačních vlastnostech neporovnatelně masivnější.
Zejména chceme vyvrátit mylné představy mnoha lidí o tom, že dřevo je málo trvanlivé.

Důkazem dlouhé životnosti domů ze dřeva jsou dodnes zachovalé dřevěné roubené domy hrázděné konstrukce. Některé pocházají dokonce ze 14. století.
Dřevěné rámy těchto domů jsou stále ve výborném stavu. Při kvalitním provedení, např. zamezení zatékání vody nebo jinému vnikání vlhkosti, odstranění rosného bodu z dřevěné konstrukce, kvalitně provedené pározábraně, provedení odvětrávané konstrukce apod., mají dřevostavby trvanlivost prakticky neomezenou.

(Příště již o výhodách a nevýhodách dřevostaveb a montovaných nízkoenergetických domů.)