Téma půjčování peněz lidi rozděluje. Někdo si půjčuje hodně a rád, jiný se snaží jakýchkoli půjček vyvarovat. Jenže není půjčka jako půjčka. A jak je to v případě vybavení domácnosti?
Máme postaveno nebo jsme právě pořídili byt. Za co vybavíme domácnost?
Jak už to tak bývá, pořízení bydlení se oproti plánu často „o nějakou tu korunu“ prodraží. Jen zřídkakdy utratíte při stavbě nebo rekonstrukci méně peněz, než jste si předsevzali. A teď přichází další fáze: vybavení vašeho bydlení nábytkem, spotřebiči, doplňky. Máte na to dost prostředků, nebo zvolíte jiný přístup a pomůžete si půjčkou?
Řešení č. 1: Vybavit si domácnost provizorně a levně. Je to možné
V zásadě lze vybavení domácnosti řešit dvěma způsoby: půjčkou, anebo provizorním řešením. U toho druhého způsobu chodíte po bazarech nábytku, přijímáte vysloužilé věci od rodičů a známých a do oběhu zapojujete starší elektrické spotřebiče. Dá se na tom opravdu hodně ušetřit a ještě na nějaký čas vdechnout život věcem, které už by jinak skončily na sběrném dvoře.
Ovšem tohle řešení má také své nedostatky. Začneme třeba tím, že provizorní vybavení často nevypadá úplně hezky, že spolu barvou či designem neladí. Pokud patříte mezi lidi, kteří by při každém pohledu na svou domácnost trpěli, rozmyslete si to.
Existují ale i vážnější problémy než estetický nesoulad. Staré spotřebiče můžete získat třeba i zadarmo, ale jejich spotřeba elektřiny je mnohdy katastrofálně vysoká (platí to zejména u ledniček nebo sušiček prádla). Starý nábytek může obsahovat nadlimitní množství formaldehydu a ten třeba v ložnici či dětském pokoji mít opravdu nechcete.
Dočasné vybavení domácnosti má také tu vlastnost, že pouze odkládáte nevyhnutelné, tedy nákup vybavení nového. Úspora pak může být vlastně jen symbolická, obzvlášť v době, kdy kvůli inflaci cena vybavení stále roste. Půjčka je tak častokrát jednodušším řešením, ušetříte si nejenom množství nervů ale i svůj čas, který byste jinak věnovali shánění starších věcí kdoví kde.
Co je účelová půjčka?
Jde o půjčku, u které dokládáte její využití. Půjčujete si tedy na konkrétní věc nebo službu. Peníze od banky dostáváte po předložení faktury dokládající pořízení zboží či služeb. Úroky z účelových půjček jsou obvykle výrazně nižší než u půjček neúčelových.
S půjčkou se samozřejmě nesou určité nároky: musíte být schopni ji pravidelně splácet a musíte si uvědomit, že kromě hodnoty vybavení zaplatíte také úrok. V důsledku tak zaplatíte o něco více.
Vzhledem k současné rostoucí inflaci se však hodí dodat, že přeplatek způsobený úročením nakonec nemusí být tak citelný. Inflace jej v čase „dožene“ a konečná částka za půjčku se může blížit ceně, kterou byste nakonec zaplatili poté, co byste si na nákup vybavení časem našetřili.
Půjčka tak může být vhodné řešení na pořízení vybavení, které budete využívat dlouhodobě a každodenně, a u kterého by vám provizorní řešení přineslo jen starosti.
Příklady, kdy půjčku využít:
- Kuchyně. Vybavení úspornými spotřebiči a kvalitní kuchyňskou linkou hned ze začátku vám ušetří peníze za energie a starosti za nepohodlí.
- Obývací pokoj. Pokud zrovna řešíte každou korunu, nemusí váš konferenční stolek vypadat jako ze žurnálu. Zvlášť, pokud si domů nevodíte pomlouvačné návštěvy. Jestliže má však obývák vypadat reprezentativně, měl by být zařízený v jednotném stylu, a to se vám asi z bazaru nepovede.
- Ložnice. Zatímco televizi v ložnici můžete mít třeba po babičce, postel a matrace byste měli mít co nejkvalitnější. Spánek je základ a v posteli strávíte třetinu života.
- Dětský pokoj. U velmi malých dětí je použitý dětský nábytek rozumné řešení, u větších už tolik ne. Vždy se vyvarujte nábytku, u kterého nevíte, jaké chemikálie může obsahovat. To raději kupte nový.
Pokud máte vícero půjček (tu na kuchyni, tam na ložnici), pomůže vám konsolidace neboli sloučení půjček. Výsledkem je častokrát nižší úrok a jednoduchá administrace. U České spořitelny můžete konsolidovat leasingy, kreditní karty, kontokorenty, všechny typy bankovních i nebankovních půjček pro soukromé účely, půjčky od splátkových společností i některé typy malých půjček (tzv. půjčky do výplaty nebo mikropůjčky).
Jak si zařídit účelovou půjčku
Pokud jste se rozhodli pro půjčku, ujasněte si své reálné možnosti. Jakou částku zvládnete splácet každý měsíc po dobu několika následujících let? Až to budete vědět, můžete začít žádat. Spočítat si to můžete jednoduše v úvěrové kalkulačce.
Účelovou půjčku můžete vyřídit osobně, přes internet nebo třeba po telefonu. Oslovená banka po vás bude požadovat doložení příjmů (potvrzení od zaměstnavatele nebo 3 poslední výpisy z účtu, na který vám chodí výplata). Pokud si půjčujete u banky, kde již máte účet a chodí vám na něj výplata, můžete tento krok přeskočit.