Sdílet
 

S lepidlem nejen na papír

…aneb nové stavební postupy

Datum vydání: 01.02.2007 | autor:
Díky moderním stavebním materiálům a pracovním postupům už nejsou stavební zednické práce jen záležitostí odborníků. Při troše řemeslnické zručnosti je možné dnes mnohé stavební práce vykonávat i svépomocí.
Na zednické práce se nejčastěji používají tvarovky z různých materiálů. Jejich rozměry předpisují příslušné normy. Navíc tyto rozměry zaručují při správném zdění rovnoměrné zakončení a vhodnou velikost okenních a dveřních otvorů.
Foto STAMA BOHEMIA - stavebniny
Foto STAMA BOHEMIA - stavebniny
Pro zdivo z cihel je na trhu dnes připravena zajímavá a lákavá novinka, která nejen spoří čas, až 50%, ale stavba domu připomíná doslova hru na zedníka. Jedná se o lepicí stavební hmotu KLIMABLOC DRY FIX SYSTÉM. Toto komponentní lepidlo na broušené cihelné bloky je určeno výhradně pro lepení broušených cihelných bloků.

Jak postupovat? Na vodorovný podklad nebo v dalších vrstvách na broušené cihly naneseme dva pruhy lepidla o průměru přibližně 2 cm s dostupem 5 cm od vnějšího i vnitřního líce cihel. Pokládka cihel by měla být provedena během tří minut před zatuhnutím lepidla. Právě položené cihly se doporučuje nezvedat, jinak by bylo nutné znovu nanést vrstvy lepidla.

Způsob manipulace s lepicí hmotou je jednoduchý: předně je zapotřebí každou dózou před použitím řádně – 20x protřepat, pak dózu našroubovat na adaptér pistole, otočit stavěcí šroub a minimálně 2 sekundy přidržet spoušť (naplnit hlaveň pistole) a nechat krátce vystříknout lepidlo. Pak je pistole připravena k provozu (dóza směřuje nahoru). Vypouštění lepidla bude regulováno spouští pistole nebo ohraničeno stavěcím šroubem.

Výměna dózy má také svá pravidla. Před výměnou novou dózu opět důkladně protřepeme, zcela vyprázdněnou dózu odšroubujeme a okamžitě, během 30 sekund, nasadíme novou náplň a opět přibližně na 2 sekundy stiskneme spoušť a necháme vystříknout lepidlo, tím dosáhneme odstranění vzdušné vlhkosti, která se do pistole dostala během výměny a mohla by vést k zalepení pistole.
Foto STAMA BOHEMIA - stavebniny
Foto STAMA BOHEMIA - stavebniny
Po použití necháme pistoli naplněnou lepidlem a s plnou dózou. Dále stavěcí šroub dobře utáhneme a dózu odstavíme (pistole nahoru).

Při skladování je nutné dodržovat následující pravidla: skladovat ve stoje a v chladu, jinak vzniká riziko zalepení ventilu. Při dlouhodobém skladování při teplotách nad 20 stupňů Celsia se zkracuje schopnost skladování.

Lepidlo KLIMABLOC DRY FIX – SYSTÉM je izolační 1-K lepidlo na broušené cihelné bloky. Před použitím je nutné podklad řádně očistit od nečistot – prach, mastnota a podobně a dobře navlhčit. Doba plnohodnotného vytvrdnutí je odvozena od okolní teploty a vlhkosti a také vrstvy lepidla a může trvat více hodin. Případné znečištění je zapotřebí okamžitě odstranit pomocí čističe nebo acetonu. Vůbec se nedoporučuje dotýkat se čerstvého lepidla!
Po vytvrdnutí lepidla je možné pouze mechanické odstranění (vytvrdnutí lepidlo na pokožce po jednom až dvou dnech samo odpadne).

Na závěr ještě přehled předností, které toto lepidlo nabízí:
 • 50% úspora pracovního času
 • kratší doba výstavby
 • ulehčení práce: méně nářadí
 • žádné míchání malty
 • nutný pouze jeden zedník / stavba bez přidavačů/
 • zdění při teplotách do -10 stupňů Celsia
 • žádná vlhkost ve zdivu
 • extrémně silná lepivost a pevnost
 • čistá stavba, pěkné zdivo
 • maximální tepelná izolace – nižší náklady na topení
 • provedená práce: 24 m2/1 zedník
Jak je vidět, výhod je opravdu mnoho a stojí za zvážení. Vždyť, kdo by si nepřál, aby mu stavba rostla před očima s rozumnými náklady a ještě pomalu s bílými rukavičkami při práci.
STAMA BOHEMIA - stavebniny

STAMA BOHEMIA - stavebniny

Kaplice, Omlenická 37, 382 41
Tel: 380 311 106
Web: http://www.stamabohemia.cz
E-mail: stama@stamabohemia.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

STAMA BOHEMIA - stavebniny

Kaplice, Omlenická 37, 382 41
Tel: 380 311 106
Web: http://www.stamabohemia.cz
E-mail: stama@stamabohemia.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Jak se dá bydlet tradičně, zdravě a přitom úsporně?Jak se dá bydlet tradičně, zdravě a přitom úsporně?

  Bez zateplení a s cihlami HELUZ. I tak se dá postavit dům. A co víc – vnější zateplení obálky domu se časem ukázalo jako nesmysl, byť je stále ještě novodobou „ekomantrou“ číslo 1!

 • Zateplovat nebo nezateplovat?Zateplovat nebo nezateplovat?

  Normální je nezateplovat! Tedy pokud chcete bydlet zdravě a přitom úsporně a komfortně. Řešením jsou jednovrstvé stavební konstrukce ze zateplených cihle. Tedy vlastně zateplovat, ale jinak!

 • Závady na stavbách a způsoby, jak jim předejítZávady na stavbách a způsoby, jak jim předejít

  Některé závady a nedodělky lze odstranit při předání hotového díla. Jiné, a často mnohem závažnější, se však projeví až během záruční lhůty nebo dokonce až po ní. Náprava pak bývá složitá a finančně nákladná.

Diskuze na téma "S lepidlem nejen na papír"

Buďte první a napište komentář k  "S lepidlem nejen na papír"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE