Sdílet
 

Broušené cihly ušetří čas i maltu

Tradice obohacená moderní technologií

Datum vydání: 29.07.2008 | autor:
Rozhodli jste se pro bydlení ve vlastním rodinném domu a chcete mít útulný a zdravý domov kde se budete cítit dobře? Cihla je zdící materiál z pálené hlíny, který nás provází už po tisíce let, počínaje starověkými kulturami střední Asie. Přitom v Evropě už v renesanci výrobci své cihly cejchovali, aby bylo i po staletích zřejmé, kdo se zasloužil o výstavbu nádherných paláců a kostelů. Schwanzenbergové dokonce postavili kostel v Hosíně u Českých Budějovic jako první velkoplošnou reklamu své cihelně. Vybrat správný zdící materiál je nesmírně důležité, tento výběr totiž ovlivní základní parametry budoucí nemovitosti.
FOTO: ilustrační (www.shutterstock.com)
FOTO: ilustrační (www.shutterstock.com)
Výrobní postup se od starých dob příliš nezměnil. Vytěžená a zpracovaná hlína se tvaruje, suší a pak vypaluje na požadovaný stavební materiál. Co se však diametrálně liší, jsou finální výrobky. Novinku v sortimentu současných zdících materiálů představují broušené cihly. Jsou to takzvané cihelné bloky se zabroušenými vodorovnými ložnými plochami, které umožňují zdění s nejmenší tloušťkou ložných spár. Zrychluje se zdění, ale i vysychání hrubé stavby a navíc jsou tak cihelné bloky zárukou finanční úspory.

Náklady na zdivo představují zhruba 10% z celkových investic na stavbu. Přesto právě na vhodnosti a kompatibilitě celého zdícího systému závisí budoucí spokojenost s bydlením. Je na místě si uvědomit, že zdivo je jednou z nejpodstatnějších komponent, která se na domě nedá vyměnit (narozdíl od oken či střechy.

FOTO: ilustrační (www.shutterstock.com)
FOTO: ilustrační (www.shutterstock.com)
Výhody zdění z broušených cihel

Moderní velkoformátové cihelné bloky spojují výhody jednoduchého způsobu zdění a vyhovujících statických a tepelně či zvukově technických parametrů. Jsou velmi pevné a odolné. Dům s jednovrstvou konstrukcí z pálené hlíny navíc dýchá a snižuje se tak možnost vzniku nezdravých plísní a příznivě je ovlivněno klima v interiéru.

Broušené cihly můžeme využít pro všechny typy zděných staveb. Na trhu je nabídka od cihel pro obvodové zdivo, akustické a nosné stěny až po nenosné příčky. Bloky jsou přesně zabroušené na výšku 249 mm, a díky tomu do sebe dobře zapadají. Pro zachování tepelně technických vlastností je při zdění rohů stěn, v ostění a podobně nutné používat doplňkové tvary cihelných bloků (půlky, rohovky, koncové a nízké cihly). Výrazně tak eliminujeme vznik tepelných mostů a zároveň vytváříme jednolitý podklad pod omítku. Provádění dozdívek úlomky cihel je u tohoto způsobu zdění nepřípustné. Novinkou v sortimentu broušených cihel jsou pak cihly koncové se speciální kapsou pro vložení izolantu.
FOTO: ilustrační (www.shutterstock.com)
FOTO: ilustrační (www.shutterstock.com)
Základní pravidla

Správné založení první vrstvy (řady) cihel je důležité zejména proto, abychom získali veškeré výhody zdiva z broušených cihel. Při práci je nutné dbát na správnou konzistenci malty. Výškové rozdíly mezi jednotlivými bloky nesmí být větší než 1 mm, tenkovrstvá omítka by větší rozdíly nevyrovnala. Pro samotné zdění pak můžeme použít dva typy malty, která se na cihly nanáší pomocí maltovacích válců. Usazení bloků do malty se v obou případech provádí shora, zasouváním per do drážek. Nejnovější technologií pro zdění z broušených cihel představuje systém DRY FIX. DRY FIX je bezcementové lepidlo s extrémně silnou lepivostí, určené výhradně pro lepení broušených cihel. Zdění na polyuretanovou pěnu je zase suchý systém zdění, vhodný pro používání i při nízkých teplotách (až do – 5 ° C.) Zdění pomocí pěny je rychlé a navíc není zapotřebí ani čas na jeho přípravu. Stačí pouze protřepat dózu a nasadit ji na aplikační pistoli.

Cihla minimálně zatěžuje životní prostředí, cihlové zdivo nehoří a neumožňuje tedy šíření plamene, čímž nezvyšuje intenzitu požáru. Z hlediska požární odolnosti patří cihelné stěny k nejspolehlivějším konstrukcím. I to mohou být rozhodující fakta pro volbu cihlového systému a použití broušených cihel. Ty totiž ve srovnání s cihlami klasickými představují vyšší kvalitu, která spočívá ve větší přesnosti zdění.
STAVEBNÍ PRODEJ J + K

STAVEBNÍ PRODEJ J + K

Velešín, Nová 621, 382 32
Tel: 380 331 152
E-mail: juda@iol.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

STAVEBNÍ PRODEJ J + K

Velešín, Nová 621, 382 32
Tel: 380 331 152
Mobil: 606 717 545
E-mail: juda@iol.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Broušené cihly ušetří čas i maltu"

Buďte první a napište komentář k  "Broušené cihly ušetří čas i maltu"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE