Sdílet
 

Tesařské práce využijeme doma i na zahradě

Datum vydání: 19.11.2012 | autor:

Dřevo se i v současné době plné nových a umělých materiálů stále drží na předních příčkách popularity. Dalo by se říci, že obliba dřeva stále roste díky spojení jeho přirozených vlastností, ekologického rozměru a stále ještě příznivé ceny. Dřevěné prvky mají své místo především v střešní konstrukci – krovu, stále moderní jsou dřevostavby a půdní vestavby, ale dřevo se výborně hodí také pro menší přístřešky, pergoly a altány, čili do venkovního prostředí.

Realizovaný krov Realizovaný krov
Realizovaný krov
Realizace rámové konstrukce dřevostavby Realizace rámové konstrukce dřevostavby
Realizace rámové konstrukce dřevostavby
Principy tesařiny jako tradičního řemesla zůstávají, přidává se ochrana dřeva proti nežádoucím vlivům různými prostředky - mořidly, oleji, vosky, lazurami, syntetikou, …. Ošetřují se krovy, impregnuje se dřevo pro venkovní použití apod. Díky moderním ochranným lakům a olejům získává dřevo na odolnosti a prodlužuje se také jeho životnost. Kde se dřevo používá nejčastěji?

Krovy

Dřevěný krov je důležitou součástí střešní konstrukce. Nese střešní krytinu a přenáší zátěž na nosné stěny stavby. Kromě své vlastní hmotnosti a hmotnosti střešní krytiny však musí krov snést také zátěž v podobě sněhové nadílky a odolat i náporům větru. Proto bychom na kvalitě krovu rozhodně neměli šetřit. Před jeho realizací se začíná statickým výpočtem.

Dřevostavby

Jako dřevostavby označujeme úsporné a nízkoenergetické domy. Dřevo nabídne zdravé bydlení a v kombinaci s moderními úspornými technologiemi vzniká dům s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi. Výhodou je rychlá výstavba dřevostaveb. Aby budova splňovala požadované parametry, je důležitá kvalita a přesnost provedené práce.
Pergola pro automobilové stání Pergola pro automobilové stání
Pergola pro automobilové stání
Besídka Besídka
Besídka

Altán a pergola

Zahradu výborně doplní dřevěný altán nebo pergola. Nabídne nejen krásný dominantní zahradní prvek, ale bude také praktickým přístřeškem, umožňujícím využívání zahrady i při nepříznivějším počasí. Často se realizuje jako dřevěné loubí z více stojících sloupů, které se v horní části propojují. Konstrukce je zastřešená a ošetřená tak, aby odolala podmínkám vnějšího prostředí. Altány jsou prosklené stavby, pergoly pouze zastřešené (ale nemusí být) a besídky nemají na rozdíl od altánů výplně stavebních otvorů.

Co je na práci se dřevem důležité?

Nejdůležitější je na provedení tesařské práce mnohaletá praxe tesaře. Důležité je vyznat se v jednotlivých druzích dřeva a umět s nimi vhodně pracovat a opracovávat jednotlivé díly. Strojová výroba práci se dřevem urychluje, ale bez ruční práce a zkušeností se tesař neobejde. Důležitou roli hrají také nástroje pro práci se dřevem. Domácí kutil rozhodně nebude mít pro práci se dřevem tak kvalitní nástroje jako profesionální tesař.

Zdroj: www.tesarstvi-skrivanek.cz
Ivan Skřivánek

Ivan Skřivánek

Zlín, Kostelec, U řadovek 415, 76314
Tel: 607 849 245
Web: http://www.tesarstvi-skrivanek.cz
E-mail: ivan.skrivanek@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Ivan Skřivánek

Zlín, Kostelec, U řadovek 415, 76314
Tel: 607 849 245
Tel: 577 914 679
Web: http://www.tesarstvi-skrivanek.cz
E-mail: ivan.skrivanek@seznam.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasovali: 2 uživatelé
Diskuze na téma "Tesařské práce využijeme doma i na zahradě"

Buďte první a napište komentář k  "Tesařské práce využijeme doma i na zahradě"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE