Umělý kámen předčí nejen svou cenou... Umělý kámen předčí tradiční materiály především svou cenou, což většina z nás v dnešní době určitě ocení. Navíc se může pochlubit pevností, mrazuvzdorností, je odolný vůči oděru, je omyvatelný a paropropustný. Nutno podotknout, že jde o ekologický materiál, který nijak neničí přírodu.
Jeho montáž je jednoduchá a rychlá a navíc, umělý kámen vám nabízí úsporu materiálu.

Tak to bylo stručné představení dobrých vlastností umělého kamene. Co se dá z tohoto materiálu vyrobit a jak ho uchránit například před nepřízní počasí, tak o tom jsme si povídali s odborníkem panem Josefem Knoblochem z firmy Jaromír Kovář – KwR Kovář, která se výrobou umělého kamene zabývá už řadu let.
A dozvěděli jsme se například:
  • Výrobky z umělého kamene imitují jakýkoli přírodní materiál reliéfním a strukturním provedením. Dnes je na trhu k dostání také několik barevných provedení. Vyrábí se umělý kámen bílý, žlutý, žlutobílý nebo šedý. Firma Jaromír Kovář – KwR Kovář nabízí svým zákazníkům i ostatní barvy a to díky vyvinutým technologickým postupem míchání barevných směsí. Při barvení jsou používány kvalitní anorganické pigmenty, které zaručují stálobarevnost a to i v případě mechanického poškození.
  • I umělý kámen potřebuje ochrannou vrstvu. Konkrétně se jedná o hydrofobizaci povrchu. Ta poskytne umělému kameni odolnost vůči posypovým solím, kyselým dešťům, působení vody, alkálií a růstu mechu. V zimním období dokáže umělý kámen ochránit před vznikem mikrotrhlin, které má na svědomí střídání teplot.
Nátěr je nutný nejenom pro exponované výrobky, které jsou ohroženy například zimním solením, ale i pro ostatní výrobky, kterým chceme podstatně prodloužit životnost. Ošetření především exponovaných výrobků se opakuje v průběhu 3 až 5ti let. Údržba hydrofobizovaného výrobku pak spočívá v očištění kartáčem a opláchnutí tlakovou vodou.
Z umělého kamene lze vytvořit sloupky, tvarovky, desky, tvárnice, skříně, truhlíky, obklady, komíny nebo například vázy, květináče i celé krby.

V případě sloupků určitě oceníte rychlou, jednoduchou a přitom přesnou montáž. Sloupky se používají v exteriéru například na ploty, komíny či stavby zahradní architektury. V interiéru pak najdou využití na rozčlenění velkých prostor, na krby a podobně. Sloupky stejných rozměrů je možné skládat na sebe a dosáhnout tak požadované výšky plotu.

Tvarovky, desky, tvárnice, skříně a truhlíky najdou uplatnění v exteriéru (ploty, zídky, opěrná zdiva, stěny, stavby zahradní architektury).
Komíny, vázy a květináče se dají použít v exteriéru i interiéru (komíny, podpěrné sloupy) a na stavby zahradní architektury.
Obklady lze použít v exteriéru jako obklady podezdívek, soklů, stěn, vchodů, plotů apod. Dále pak v interiéru jako obklady stěn, stropů či krbů nebo na stavby zahradní architektury.

Poslední skupinou jsou krby. Na trhu je k dostání několik typů. Zákazník musí dbát především pokynů týkajících se prvního zatopení. Při prvním roztápění je nutné postupovat opatrně a zvolna. Dochází totiž ke vzniku keramických vazeb. Prudkým zahřátím by mohlo dojít k popraskání dílů. U krbů je k hydrofobizaci povrchu nejvhodnější dvojnásobný nátěr ředěný vodním sklem.


Zdroj: KwR- Kovář, e-mail: kwr.praha@volny.cz , www.kwr.cz