Zdravý spánek není zadarmo Zobrazit fotky zobrazit 12 fotek

V našem vlastním zájmu je poskytnout tělu pro odpočinek to nejlepší – tedy kvalitní postel, matraci a rošt. Zdravý spánek napomáhá nejen zregenerovat síly, ale působí také jako prevence různých zdravotních potíží. Jeho základním předpokladem je ideální anatomická poloha a správné rozložení hmotnosti. Jak správně vybrat postel, její rošt a matraci pro zdravý spánek? 

Postel pro zdravý spánek musí mít nejen dostatečné rozměry, ale také vhodnou pružnou matraci, která se přizpůsobí křivkám těla, bude regulovat odvod nadbytečného tepla i vlhkosti a bude dostatečně prodyšná. Ideální polohu matrace pak zajistí kvalitní lamelový rošt.

Postel

Při vybírání rámu postele se většinou zaměřujeme na design v kombinaci s příznivou cenou. Pokud zainvestujeme do kvalitního roštu a matrace, opravdu můžeme na rámu postele ušetřit. Důležitá je správně zvolená délka postele, která by měla být minimálně o 20 cm delší, než osoba na posteli spící. Minimální šířka je 80 cm, širší postele nabídnou větší komfort.

Rošt

Největší komfort poskytují rošty s pohyblivými lamelami. Lamely jsou uchycené v pohyblivých kloubech a podle zátěže se natáčejí, takže se ideálně dovedou přizpůsobit tvaru těla. Čím větší počet lamel, tím lépe. Dobré je vybírat také podle způsobu uchycení lamel k rámu.

Matrace

Kvalitní matrace se bude ideálně přizpůsobovat tělu, nebude tlačit a udrží páteř v rovině v poloze na zádech i na boku. Vhodné jsou matrace s bodovou elasticitou, které se prohýbají v místech, kde se na ně zatlačí. Čím více má matrace speciálních zón s různou tvrdostí, tím lépe. Volba měkkosti nebo tvrdosti matrace je ovšem závislá na individuálních potřebách spáče a na jeho váze a výšce.

Nejdůležitějšími vlastnostmi matrace je tedy schopnost poskytnout tělu přirozenou polohu a zajistit dostatečnou prodyšnost.
Zásadní je volba materiálu matrace. K nejlevnějším patří pružinové matrace, ale spíše se využívá jejich modernější varianta – taštičkový systém. Pružiny jsou oddělené a eliminuje se tak vrzání matrace. K nejpopulárnějším materiálům patří polyuretanová pěna. Její pružnost, elasticita a prodyšnosti ji pro výrobu matrací přímo předurčují. Další variantu nabízí latex, který kombinuje optimální měkkost a tvarovou stálost. Děrované jádro matrace může vytvořit zóny s různým stupněm tuhosti. O něco problematičtější zde může být otázka prodyšnosti. Matrace ze studené pěny mají 5 až 7 zón, jsou elastické, tvarově stálé a vynikají dlouhou životností. Provzdušnění a odvod tepla zajišťují velké póry.

Zdravá postel by kromě správné opory ležícího těla a kvalitního větrání měla nabídnout ještě možnost snadné údržby.
Zdroj použitých fotografií: www.ajeto-cz.cz