Malý byt je často malý pouze kvůli špatnému uspořádání a zařízení, ne kvůli počtu metrů čtverečních. Většinou stačí jenom lehce změnit dispozici, otevřít prostor, vybrat správné barvy, materiály a osvětlení a byt se promění z ošklivého káčátka v nádhernou labuť. Minibyt z našeho článku byl přeplácaný starým nábytkem, majitelka v něm ale naštěstí viděla potenciál a pověřila architekty, aby ze zaplněného tmavého prostoru vykouzlili světlý a prostorný domov, který má pořádný šmrnc.
Výborná lokalita přiměla majitelku k investicím
Byt se nachází v blízkosti kostela sv. Mikuláše v Kyjevě, ve staré budově postavené v roce 1910. Okna a balkon směřují do klidného dvora, daleko od hluku z ulice. A nabízejí příjemný výhled do zeleně. Majitelka ho zdědila po prarodičích a zpočátku nebyla připravená do něj příliš investovat. Život v nemoderním přeplněném prostoru se jí ale rychle omrzel, a jelikož si zvykla na skvělou lokalitu, rozhodla se celý byt s pomocí zkušených architektů přebudovat tak, aby se z něj stal příjemný moderní domov pro mladý pár.
Malý prostor, do kterého se musí vejít vše
Sto let staré budovy mají své výhody, například velkolepé čtyři metry vysoké stropy, ale také spoustu nevýhod, které představují pro architekty náročné výzvy. Ještě v průběhu navrhování narazili na několik problémů: zatékající stará střecha, drolící se zeď a nakonec ještě požár ve společné chodbě. Tyto problémy bylo potřeba vyřešit, než se přistoupilo k samotné renovaci.
Byt má rozlohu pouhých 38 m2. Majitelka zadala architektům hodně složitý úkol: navrhnout na tak malém prostoru kompletní dispozici s obývacím pokojem, jídelnou, kuchyní, ložnicí, šatnou a koupelnou, poskytnout dostatek úložného prostoru a umístit vybavení, jako jsou klimatizační a ventilační sítě.
Perfektní řešení díky vysokým stropům
Návrh je jednoduchý a stručný: otevřený prostor začíná hned u vchodu a přechází do soukromých pokojů. Po pravé straně se otevírá obývací pokoj s jídelnou a kuchyní. Šatna, koupelna a prádelna po levé straně jsou sloučeny do jednoho bloku o výšce 2,4 metru, který připomíná „dům v domě“. Toto rozhodnutí uvolnilo prostor pro technické vybavení, které bylo umístěno pod stropem v prádelně. Ložnice se nachází až v nejvzdálenějším koutě a je propojená se šatnou i koupelnou. Do těchto dvou místností se vstupuje z ložnice, to byl také hlavní důvod zřízení ještě jednoho záchodu, do kterého se vstupuje přímo z chodby a mohou ho využívat i hosté.
Umírněné barevné schéma a přírodní materiály
Barevné schéma je zdrženlivé: bílé stěny dobře ladí s pastelovými odstíny interiérových prvků – olivově zelené kuchyně, ocelově modré šatny a police v obýváku a šedé postele a sedačky. Strohost tlumených barev vyvažují odkryté cihlové zdi v ložnici a jídelně, které připomínají historii budovy. Jídelní stůl ze světlého dřeva a dřevěná podlaha dodávají prostoru teplo a pocit útulnosti. Jemné barvy jsou pro takto malý byt nezbytné. Vytvářejí dojem prostornosti, vzdušnosti a světla.
Důraz na detail a racionalitu
Pro majitelku bylo klíčové realizovat rekonstrukci bez jakýchkoli odchylek. Pečlivá pozornost byla věnována každému detailu: barvám, texturám a výběru vhodných materiálů. Stručně řečeno, rekonstrukce bytu v Kyjevě proměnila kompaktní, sto let starý prostor ve stylový a funkční domov. Navzdory výzvám promyšlený design a pečlivá pozornost k detailu vyzdvihly jedinečné kouzlo bytu. Architektům se podařilo racionálně využít prostor a vytvořit multifunkční, pohodlný a především útulný domov.
Zdroj: balbek.com
Foto: Jevhenij Avramenko