Před rokem jsem koupila byt za 900 tis. Hned ale asi po půl roce jsem ho musela prodat, protože jsem musela kvůli práci do jiného města. Prodala jsem ho ale za 1 050 000,- Kč a současně koupila za 1 150 000 byt v jinde. Zaplatila jsem daň z převodu, ale daň z příjmu ne, protože jsem si myslela, že je to stejná daň, teď se bojím Finančního ůřadu, jestli jsem neudělala chybu.

Dobrý den, daň z převodu a příjmu jsou dvě rozdílné daně.

Daň z převodu nemovitosti se platí při prodeji nemovitosti vždy - jsou to 4%. Platí ji prodávající (zatím dle současného zákona). Vypočítává se z částky buď ze znaleckého posudku nebo z částky uvedené v kupní smlouvě jako z kupní ceny (záleží na tom, která z nich je vyšší).

Daň z příjmu se Vás týká pouze v případech, že uvedenou nemovitost nevlastníte více jak 5 let nebo v ní nebydlíte min. 2 roky (pozor, neplést si s termínem trvalé bydliště) a jejím prodejem Vám vznikl příjem, který jste povinna zdanit, což by byl Váš případ. Od této daně jsou však různá osvobození. To, že jste utržené peníze investovala do roka do nového bydlení – je právě ten případ osvobození od daně z příjmu. Vy jste povinna uhradit pouze daň z převodu, nikoliv z příjmu a v tomto případě jste postupovala správně.

RK Stejskal.cz s.r.o.