Dotaz:Dobrý den,chtěl bych se zeptat.Otec mi chce darovat svoji část nemovitosti (rodinného domku), ale není jediným vlastníkem. Dotaz zní co všechno sepsat a co podstoupit, aby vše proběhlo v pořádku. Předem děkuji.Novotný

Odpověď

Dobrý den,


k převodu spoluvlastnického podílu darováním je třeba sepsat darovací smlouvu, ve které bude specifikována výše spoluvlastnického podílu. Jelikož jste s otcem dle § 116 občanského zákoníku osoby blízké, nevzniká spoluvlastníkům předkupní právo tak, jak stanoví § 140 občanského zákoníku, tudíž není třeba k převodu nemovitosti darováním jejich prohlášení o vzdání se předkupního práva či jiný souhlas. Daň darovací vzhledem ke skutečnosti, že jste osoby blízké, tedy osoby patřící do tzv. první skupiny, které jsou dle § 19 odst. 3 zákona č. 357/1992 Sb., v platném znění od placení daně osvobozeny, platit nebudete, ovšem daňové přiznání podávat musíte. § 21 odst. 4 písm. b) téhož zákona stanoví, že znalecký posudek se nevyhotovuje, při podání daňového přiznání k dani darovací, jde-li o převod nebo přechod vlastnictví k nemovitosti, který je zcela osvobozen od daně, což je při převodu nemovitostí osob zařazených v první skupině.


Dalším výdajem je pak správní poplatek ve výši 500,- Kč za vklad spoluvlastnického práva do katastru nemovitostí a ověření podpisů na darovací smlouvě, přičemž platí, že přílohou návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí je darovací smlouva v počtu vyhotovení počet účastníků plus dva. Ve vašem případě tedy 4× darovací smlouva, z nichž na jedné musí být úředně ověřené podpisy. Katastr změnu zapíše do 30 dnů.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář