Dotaz: Dobrý den,
řeším situaci nastálou po úmrtí tchyně. Po studiu několika právních serverů mi není jasná současná platná právní úprava :
a ) Tchán i tchyně nabyli členství v SBD v době manželství, t.j. - V případě, že došlo ke vzniku společného členství manželů v družstvu, zůstává členem pozůstalý manžel a jemu také náleží členský podíl (Nedochází tedy k dědění členského podílu.)
Z tohoto dovozuji, že její \"polovina družstevního bytu\" nebude vůbec zahrnuta do pozůstalosti a problematiku tohoto bytu budeme řešit až po úmrtí tchána.
b ) Pokud by tato \"polovina družstevího bytu\" byla součástí dědictví, jak se určí její hodnota - jako polovina tržní ceny bytu určené soudním znalcem, nebo z výše odpovídají podílu člena na čistém obchodním jmění družstva ?

Děkuji předem za Vaši odpověď.

Odpověď

V případě nabytí družstevního bytu za trvání manželství je pozůstalý manžel preferován oproti možným dalším dědicům tím, že právě on je ze zákona tím, na něhož přechází členský podíl. Tento členský podíl tak nemůže dědit nikdo jiný; k tomu se přihlédne v řízení o dědictví. V dědickém řízení se pak členský podíl oceňuje tržní cenou.

JUDr. Bedřich Benek