Dotaz:Dobrý den,
Je nás 5 sourozenců vlastních a po otci jsme každý zdědili 1/14 rod. domku, který byl postaven na obecním pozemku (40 let) Obecní úřad nám pozemek prodal. Nevlastní matka zdědila zbytek domu, ale pozemek jsme zaplatili nás 5 vlastních sourozenců, protože neměla peníze. Bohužel matka zemřela a nemáme nijak ošetřeno, že jsme za ní zaplatili. Ona má tři dcery, které jsme původně žádali, aby za matku zaplatily její část pozemku, ale oni v té době nechtěly nic přidat. Nyní nevlastní sestry chtějí dům prodat. Jak ošetřit naší pohledávku za pozemek od nevlastních sester. Děkuji Vám za pomoc.
Dobrý den,
z Vámi nastíněné situace lze dovodit dvě možné varianty právních vztahů souvisejících s předmětnými nemovitostmi
První varianta znamená, že co se týče rodinného domu, jste Vy a Vaši vlastní sourozenci společně spoluvlastníky celkem 5/14 této nemovitosti a podíl Vašich nevlastních sourozenců na rodinném domu je zbývajících 9/14. Vzhledem k tomu, že kupní cenu za předmětný pozemek, na kterém rodinný dům stojí, jste v plné výši zaplatila Vy a Vaši 4 vlastní sourozenci, stali jste se tak spoluvlastníky celého pozemku (každý id 1/5). Právní status rodinného domu a pozemku totiž nelze směšovat, neboť ustanovení § 120 odst. 2 občanského zákoníku jasně zakotvuje, že stavba není součástí pozemku.
Pokud tedy chtějí v současné době Vaše nevlastní sestry dům prodat a Vy a Vaši vlastní sourozenci s tím souhlasíte (a dostanete odpovídající část kupní ceny), není to problém. V tom případě ovšem lze očekávat, že případný kupující bude preferovat koupi domu včetně pozemku, který je ve spoluvlastnictví pouze Vás a vašich vlastních sourozenců (nikoliv nevlastních sester). Proto bude pravděpodobně přicházet v úvahu následující postup:
uzavřít 2 kupní smlouvy, a to tak, že předmětem 1. kupní smlouvy bude rodinný dům (podíl Váš a Vašich vlastních sourozenců: 5/14, podíl Vašich nevlastních sester: 9/14) a předmětem 2. kupní smlouvy bude pozemek (ve spoluvlastnictví pouze Vás a Vašich vlastních sourozenců – prodávajícími tedy budete co se týče pozemku pouze Vy a Vaši vlastní sourozenci).
tímto způsobem byste získali protihodnotu za Vámi vynaložené prostředky na nákup předmětného pozemku. V současné době totiž nedošlo k „hrazení ceny za nákup pozemku za Vaše nevlastní sestry“. Pozemek jste koupili a nyní je ve Vašem spoluvlastnictví, pohledávka za úhradu části kupní ceny za pozemek tak nikdy nevznikla, kupní cenu jste totiž uhradili „za sebe“, tzn. za tuto úhradu jste získali tomu odpovídající část předmětného pozemku.
Ve druhé variantě je třeba vycházet ze situace, že pozemek byl převeden do spoluvlastnictví Vás, Vašich vlastních sourozenců a Vaší nevlastní matky. V takovém případě Vám vůči Vaší nevlastní matce vznikl nárok na vydání bezdůvodného obohacení (platba za jiného bez právního důvodu), který se ovšem v občanskoprávním režimu, o nějž se v dané situaci pravděpodobně jedná, promlčuje v subjektivní dvouleté a objektivní tříleté promlčecí lhůtě. V tomto případě by tedy bylo vhodné celou pohledávku učinit splatnou, a to zasláním písemné výzvy k úhradě Vaší pohledávky doručené prostřednictvím pošty, a to doporučeně, tedy s dokladem o odeslání.
Nad rámec výše uvedeného Vás upozorňujeme, že jako podíloví spoluvlastníci máte tzv. předkupní právo na koupi spoluvlastnického podílu k rodinnému domu a případně i pozemku, na němž dům leží.
Pro podrobnější doporučení a stanovisko k dalšímu postupu by bylo nutné znát další konkrétní informace k danému případu.