Vložit nový dotaz
Nalezeno 218 dotazů

Izolace řadového domu

Dotaz: Dobrý den.Měla bych dotaz ohledně izolace řadového domu postaven v roce 1980 .Mám sklep pod úrovmí terénu ve sklepě mi opadává omítka.A oběvují se bílé fleky.Zedˇ je stavěná z cihel a prolévaná betonem.Podlaha je betonová.Nevím jaká je tam izolace.Za zdí z venku je betonové schodiště.Základy baráku jsou na zvětralé skále.Prosím o radu jak to opravit ,aby omítka držela a nebylo tam vlhko.Děkuji :

Energy Centre České Budějovice

Aby bylo provedeno účinné opatření proti popisovaným vadám, je nutno zjistit příčinu problému a tu vyřešit. Bezpochyby se jedná o…


Plísně v nově zrekonstruovaném bytě

Dotaz: Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu.Bydlím již 5 rok v obecním bytě který je starý min. 40 let a byl celý nově opraven před 6 lety(omítky,plastová okna,fasáda,podlahy atd.)Byt mám přízemní a rohový.Od podzima do jara,mám téměř po celém obvodě bytu vlhké zdi cca. do 0,5 metru od podlahy a s tím i spojené potíže(plísně).Bylo mi řečeno,že to bude rok co rok lepší,ale opak je pravdou.Topím,větrám odstraňuji plísně postřiky,nevím co dál.Děkuji za odpověď Winterová

Energy Centre České Budějovice

Výskyt plísně a vzlínající vlhkost může mít několik příčin: buď se jedná o chybějící vodorovnou hydtroizolaci v podlahách, nebo o…


Vznik plísní na obvodové stěně

Dotaz: Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně plísní nebo houby na naší chalupě. V jednom pokoji nám stále roste plíseň nebo houba, jsou to takové bílé chomáčky ve velkých skvrnách, podobají se vatě. Zeď jsme okopali a znovu omítli i s přípravkem proti plísním a plíseň znovu vyrostla. Popřípadě můžeme nafotit a poslat. Předem děkuji za odpověď.

Energy Centre České Budějovice

Popisované bílé chomáčky na stěně nejdou patrně ani houbou, ani plísní, ale vysráženými solemi z materiálu stěny, z omítky či z…


Odizolování základů starého domu

Dotaz: Dobrý den, chystám se odvlhčit a zateplit základ a tím i zdi starého domu, jenž postrádá jakoukoliv hydroizolaci. Prosím o radu nebo připomínky k mým poznatkům, jak toto nejlépe provést. Budova je z jedné čtvrtiny podsklepená, základ je zde asi 1.5m hluboký, avšak jsou místa kde končí 50cm pod trávníkem. Z toho, co jsem měl možnost vidět, je praxe taková, že se budova obkope asi 50cm širokým okopem až ke dnu základu, poté se z boku přiloží nopová folie a dosype se zbytek kačírkem, který se od okolního terénu oddělí geotextílií. Další zkušenosti, avšak u novostavby bylo ještě před nopovku dát tvrzený polystiren, což bych chtěl provést i já. Avšak mám za to, že pokud nejdříve nalepím polystiren,, zvýším tím výrazne difusní odpor a vlhkost základu a následně stěn, zvýším. A je vůbec nopovka mezi polystirenem a kačírkem nutná ?Chtěl bych ještě dodat, že základ je kamenný a budu ho muset tedy asi nejdříve srovnat betonem, což asi též sníží propustnost par ze základu. Dno chci vybetonovat a vyspádovat k drenážní trubce. Není tedy efektivnější, pokud je to technicky možné, nejdříve ke srovnanému základu přiložit nopovku, poté polystiren a následně kačírek ?Nopovka by dovolovala bezvadný odchod vlhkosti a polystiren by plnil též svou funkci. Napadla mě i pracná možnost vyfrézovat do srovnaného základu nějaké svislé drážky po celé hloubce a tím by zůstal mezi polystirenem a základem prostor pro odchod vlhkosti ze základu. Má vůbec polystiren kolem vlhkého základu nějaký výrazný efekt na tepelné ztráty budovy ? A je lepší obkopat domek celý najednou nebo radši po částech ? Na závěr chci dodat, že po ukončení tohoto problému chci injektážne přerušit vzlínání vlhkosti ze základu do zdi. Děkuji za Vaši odpověď.Strnad Pavel

Energy Centre České Budějovice

Výkop podél základu domu nesmí být souvisle proveden pod ani na úroveň základové spáry, protože by došlo k ohrožení statiky domu. Výkop…


Rekonstrukce podlahy v objektu chalupy

Dotaz: Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně podlahy na chalupě s vysokou vlhkostí.Chalupa stojí u rybníka a podloží je jílovité. Na podlaze máme beton se stěrkou a na tom přímo zátěžový koberec. Podlaha je studená, ale asi před 5 lety nově vykopaná, vyložená kamenem, štěrkem ve kterém je vývod vzduchu rourou, ale bohužel ne po obvodu. Ráda bych na podlahu použila jiný materiál. Prosím Vás o doporučení vhodného materiálu. Dále bych se chtěla zeptat ohledně stěn. Tyto máme obložené sádrokartonem, přesto se na sádrokartonu někdy vytvoří plíseň. Pomohlo by, kdyby mezi sádrokartonem a zdí byla nějaká tepelná izolace? Dosud jsme topili přímotopem, ale rozhodla jsem se pro znovuinstalaci kamen. Mám pocit, že dům, aby nabyl lepší klima, potřebuje pořádně "prohřát" a zároveň provětrat. Děkuji za odpověď.

Energy Centre České Budějovice

Podlaha je studená patrně proto, že při její sanaci nebyla osazena dostatečná vrstva tepelné izolace pod betony. Předpokládám, že nyní…


Vysoká vlhkost v rodinném domě

Dotaz: Dobrý den, prosím, omluvte, že obtěžuji s dotazem, nevím, kam se obrátit v této věci: Kde sehnat odorníka, který by dokázal posoudit důvody stálé vysoké vzdušné vlhkosti v rodinném domě? Tato vlhkost se projevuje se začátkem topné sezony, v této době dochází pravděpodobně i ke kondenzaci vlhkosti na prochladlé spodní části vnitřků obvodového zdiva; hlavně za nábytkem a v nevětratelných koutech. Máme dům cca 7 let po rekonstrukci, částečně podsklepený, kamenné sokly přesahují cca 30cm nad úroveň podlah (stáří objektu cca 90let, provedena výměna starých oken za plastová, nové vnitřní omítky, nové podlahy, sníženy stropy sádrokartonem vč. tepelných izolací. Při rekonstrukci byly dále provedeny dodatečné svislé izolace obvodového zdiva proti vzlínající vlhkosti a injektáž základů přípravkem Lukofob 39, promokání staré fasády (břizolit 40let) z fin. důvodů na přechodnou dobu odstraněno nástřikem přípravkem Lukofob 39, do objektu nezatéká. Topení- el. přímotopy. Přesto vše, i při pravidelném a "předpisovém" větrání, máme permanentně v provozu 2 odvlhčovače vzduchu a vlhkost vzduchu se drží stále na hodnotách 65-80%. Mám podezření, že staré zdivo obvodových stěn je prosolené, hydroskopické a je vlastně "zásobníkem" nepříjemné vlhkosti, provlhnutím se pak tvoří tepelné mosty. Stále řešíme potíže s plísněmi, roztoči, nemocemi nás i našich dětí. Bohužel nevím, kde hledat někoho, kdo by odborně a nezávisle dokázal posoudit potíže výše popsané. Nyní chceme změnit způsob vytápění a poté i zateplování a rádi bychom toto chtěli řešit i v závislosti na případně zjištěné důvody vysoké vlhkosti vzduchu v objektu. Poradíte mi kde, event. v jakém oboru takového odborníka hledat? Děkuji za případné informace, přeji hezký den. Zdeněk Klíma

Energy Centre České Budějovice

V první řadě to je nedostatečná tepelně izolační schopnost obvodového zdiva domu z počátku minulého století. Dům je patrně postaven z…


Odizolování podzemní části stavby

Dotaz: Dobry den Vlastnim podsklepeny rodinny dom, v miernom svahu (z jednej strany vstup do garaze, z druhej okna cca 10cm nad urovnou terenu). Okapovy chodnik povodne realizovany z betonu (dielce 1x1m) si miestami sadol a prespadoval sa smerom k domu. Pod oknami v suterene sa mi po dlhsich dazdoch zacali tvorit mapy. Seriozne preto uvazujem o hydroizolacii pomocou nopovej folie a drenaznych rurok. Neviem vsak do akej hlbky obkopat dom, ci nopovu foliu pripevnit len na stenu, alebo z nej vytvorit vanicku pod okapovym chodnikom (jeho sirku 1m by som chcel zachovat), ci kopat len do nejakej hlbky, alebo az na uroven zakladov, pripadne pod ne. Mohli by ste mi poradit ako tuto izolaciu zrealizovat? Fotodokumentaciu k sucasnemu stavu kludne zaslem. Dakujem za odpoved.

Energy Centre České Budějovice

Okapový chodník byl patrně proveden na špatně zhutněný zásyp a v důsledku toho došlo k jeho propadnutí a nyní voda stéká k objektu a…


Plíseň ve sklepních prostorech

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně problému s vysokou vlhkostí a tvorbou plísní v obydlených sklepních prostorech. Bydlím v lese na chatě a ze sklepa je udělaná kuchyně a koupelna. Chata je na jílovitém podloží, bez základů, podezděná kameny a horní patro je z heraklitu. Bylo provedeno zateplení a obložení sádrokartonem celé chaty zevnitř. Zvenku bývalí majitelé udělali 5cm obložení polystyrenem. Celá chatová oblast je v bývalém korytu říčky, studny okolo chaty jsou vyschlé. Hydroizolace provedena určitě není. V létě se ve "sklepě" tvoří plísně i v kuchyňské lince. Čistím je Savem. V horním patře je stále vlhkost vzduchu kolem 72%, po dešti i 80%, teplota 21-24 stupňů. Ve sklepě je vlhkost stejná, ale teplota 16-18 stupňů. Vlhkost v lese je stejná jako v horní místnosti, tedy 72%. V kuchyni je 1 malé okno a v koupelně také. Přes den v létě sklep nevětrám, jen v noci, jelikož se teplý vzduch sráží na obkladech a dlažbě v kuchyni i koupelně a vodu musím vytírat několikrát denně. V místnosti 25 m2 mám 3 pohlcovače vlhkosti (Ceresit). Elektrický pohlcovač by asi pomohl, ale mám dojem, že takto bych odvlhčoval celý les a není to řešení. Horní místnost se už bojím přes den větrat, aby teplý vzduch neproudil do "sklepa" přes točité schodiště a větrám jakmile je teplota venkovní i vnitřní zhruba stejná. V zimě tento problém nemám, aspoň zatím ne. Bydlím zde 2. rokem. Napadlo mě, zda by pomohlo odkopání sklepa na úroveň podlahy ve sklepě ve vzdálenosti 50cm-100cm a překrytí mřížemi, jelikož jiná úprava zahrady by asi nepřipadla v úvahu. Aby se teplota ve sklepě zvýšila a vzduch se nesrážel. Zároveň provést izolaci zvenku, ale pod úrovní sklepa, nicméně zde nejsou základy. Četl jsem, že odvodnění jílovité půdy může mít za následek vyschnutí jílovitých základů a tím popraskání celého objektu. Tak jsem bezradný. Můžete mi prosím poradit, co se s tím dá dělat? Děkuji moc za radu.

Energy Centre České Budějovice

Z Vašeho popisu vyplývá, že příčinou vlhkosti v suterénu chaty je z největší pravděpodobností kondenzát. Objekt zapuštěný pod terén…


Co s vlhkostí zdiva?

Dotaz: Dobrý den, pozorně jsem si přečetl veškeré dotazy a odpovědi související se vzlínající vlhkostí zdiva. Koupili jsme 100 let starou chalupu, kde jedna zeď je vlhká a chceme ji sanovat. Podlahy vytrháme a líbí se nám návrh štěrkové lože¨+ hydroizolační trubka s komínovým efektem. Potřebuji poradit - trubku zavedeme až do průduchu do zdi ( nasávání) , kolik nasávacích průduchů potřebuji a dále jaké je další složení vrstev podlahy nad štěrkem - chceme ji končit palubkami. Z venku volíme odkopání + dodělání okapů + ostranění betonové dhodníčku a zase štěrkový zásyp + drenáž a nopová folie. Můžeme pokládat folii na vlhkou zeď ihned po odkopání ? Děkuji za odpověď, s pozdravem vrkota

Energy Centre České Budějovice

Nejedná se o hydroizolační trubku, ale o vytvoření jakéhosi vzduchového kanálku, kterým proudí stále vzduch a tím se vysušují přilehlé…


Přestavba maštale na dílnu

Dobrý den,přestavuju starou maštal na dílnu kde na stěnách jsou velké černé mapy od dobytka.....a potřeboval bych se jich zbavit.Otloukl sem to na cihlu a kámen,ale je to i na nich.Ty zdi jsou křivé tak k tomu chci přizdít Porotherm 11,5 CB nebo Ytong abych to vyrovnal,ale na tý zdi budou pověšeny police,tak nevím zda ten Ytong je optimální.Vím že na ten Porotherm existují šrouby s rozpínací matkou,tak bych tam asi použil to,ale MÁM STRACH ABY SE TyY ČERNÉ FLRKY DŘÍV NEBO POZDĚJC NEUKÁZALI I NA NOVÉ PŘIZDÍVCE.Mezi křivou zdí a novou přizdívkou nechám díru asi 5-8 cm pro větrání a dole dám větrací otvor ze vnitř místnosti a nahoře bude větrací otvor v té křivé zdi,který nebude po přizdění přizdívky vidět a který povede ven aby to větralo. Mohli by ste mi poradit zda se takto zbavím té černoty? Ještě bych se zeptal na podlahu,nevím zda tam dát IPU nebo Gutta Guttaex,který je levnější. Předem děkuji za odpověď a přejihezký den.

Energy Centre České Budějovice

Řešení s přizdívkou bude vhodnou volbou. Byl by bezpochyby problém nějakým omítkovým systémem zamezit prostupu nečistot a solí ze zdi, i…