Vložit nový dotaz
Nalezeno 218 dotazů

Vlhkost v rozích stropu

Dotaz: V místnosti se mi začali vlhnout rohy u stropu. Jedná se o dva rohy s obvodovou zdí. Nad těmito rohy je střecha – polovalba. Střechu jsem zkontroloval a všude sucho. Vlhkost se projevila před dvěma dny jak začalo mrznout. V lenu roku 2009 jsem provedl rekonstrukci této místnosti v domě z roku 1938. V místnosti na původní trámový strop byl zavěšen podhled ze sádrokartonu (sádrokarton 12,5, parozábrana, 5cm izolace). Strop nad touto místností byl vyplněn na plnou výškou krokví foukanou izolací cour Děkuji za radu

Energy Centre České Budějovice

Vlhkost v rozích pod valbovou střechou souvisí s nedostatečnou tepelně izolační schopností obvodové konstrukce v tomto místě. Po provedené…


Kondenzace vzdušné vlhkosti v chladnějších místech

Dotaz: Dobrý den, máme nový RD. Porblém je v přízemí, kde je podlahové vytápění a velká bezbariérová okna na jižní stranu. Okení práh je hliníkový. Podlahovou krytinou je lino. Před okny je zhuštěná smyčka podlahového topení (nejsou zde konvektory). Na okraji lina se začíná vytvářet plíseň. Prosím o radu. Děkuji.

Energy Centre České Budějovice

Plíseň se patrně dělá u prahu. Příčinou tvorby plísně může být kondenzace vzdušné vlhkosti v chladnějším místě podlahy v dotyku se…


Pojistná izolační fólie při výměně střešní krytiny

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych na cca 100 let starém RD vyměnit střešní krytinu. Dům nemá podkroví, pouze půdní prostor s přístupem dvířky ze štítu ( po žebříku), bez oken. Pokrývačská firma mi dala nabídku, která obsahuje pojistnou fólii. Domnívám se, že v tomto případě, když chci zachovat pouze půdní prostor, je to zbytečná investice - montáž pojistné fólie, kontralatě, odvětrávací tašky, pojistné hřebeny proti ptákům. Navíc mám dojem, že sto let staré dřevo krovu, navyklé na režim větrání mezi jednoduchou krytinou, bude pojistnou fólií uzavřen a ve vlhkých obdobích by mohlo docházet ke kondenzaci vodních par na konstrukci krovu s následným nebezpečím hniloby, nebo dřevokazné houby. Za odpověď děkuji. Pavlík

Energy Centre České Budějovice

Funkcí pojistné izolační fólie je ochrana konstrukce střechy a půdního prostoru před vlhkostí z deště a sněhu, před prachem, sazemi…


Vysoká vlhkost ve starším domě

Dotaz: Dobrý den, ve starém domě, který je 5 let zateplený 8 cm polystyrenem, máme asi 65%vlhkost.Dá se z tohoto usuzovat, že máme posunutý rosný bod směrem dovnitř?Pokud ano, je to možné nějak dodatečně řešit? Za odpověď děkuji Pánek

Energy Centre České Budějovice

Domnívám se, že vlhkost v interiéru nebude až tak souviset s rosným bodem v konstrukci. Vysoká relativní vlhkost totiž zpravidla přímo…


Rekonstrukce a sanace vlhkého zdiva

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu jak správně odvlhčit částečně podsklepený starý dům.Co firma to jiný názor, co projektant, jiný názor.Dům je z roku 1934, žádné izolace, žádné hydroizolace.Umístění S-J na okrese Domažlice.Sokl kamenný ( břidlice) 1/3 podsklepená.Jinak plná cihla obv. zdi. Typicky štít na jižní straně a štít na severní straně, 2 místnosti na J podsklepené a 2 místnosti na S nepodsklepené. 2 podkrovní místnost, nezatepleno, střecha sedlová, pálená taška. Venkovní omítka břizolit Nad kamen. soklem římsa kolem celého domu.Na severní straně sokl nad terénem jen 30 cm, římsa a pak hned podlahy ( jen zásyp) bez hydroizolace . Velmi mírný svah ale dům je" utopen " pod asfaltovou silnicí cca 0,5m. Vlhkostí mapy na venkovní fasádě ani uvnitř nejsou.V severních místnostech jen s nástupem zimy lze cítit vlhký pás kolem podlah.Měřím vlhkost v místnostech , konstatně nad 63% , v období dešťů až 70% Ve sklepě ovšem 80% konstantně. Vlhkost kamenné zdi ve sklepě je 11,95%, chloridy 0,05mg/g, dusičnany 2,19, sírany 2,99.Jedni mi radí udělat drenáž až k patě základů nebo co základy dovolí= mazaninu,trubku, štěrk, na sokl nopovku, kačírek ve spádu , okap. chodníček. Jiní radí odkopat ve spádu jen do 40 cm pod terén, položit trubku na podsyp, štěrk, na zeď nopovku,( prý nemusí být)a pak , navrch kačírek a nechat volně otevřeno . Jen vyspádovat od soklu a k tomu podřezat. Injektáž odmítám z důvodu špatné kontroly či provedení. Moc firem to nedělá precizně.Jiní radí jen podřezat a sokl nechat jak je.Staticky je dům v pořádku dle projektanta. Do budoucna bychom chtěli zateplit ,tak zase mi říkají, římsu ( přečnívá 6 cm od zdi) odsekat, aby izolaci nepřekážela . Jinak jí oplechovat.Dále chceme vyměnit podlahy , udělat odvětrávané ale kam udělat větrací otvory, když na fasádu přijde 16 cm izolace ? Udělat v ní otvory? Nechci to dělat stylem pokus x omyl, protože výsledek není hned vidět.Odborníka se zkušenostmi sanací na okrese není.Když se obrátím na specializovanou firmu tak ti radí tak, aby firma co nejvíc vydělala. Zdejší projektanti jsou s firmami propojeni a radí spíš v duchu to, co dělá ta či ona firma. Jsem z toho dost zoufalá. Poraďte mi prosím jestli drenáž má vůbec smysl v mém případě , nebo jen podřezat a vyměnit podlahy abych vlhkost snížila na únosnou míru, co s extrémní vlhkostí ve sklepě, udělat ještě vnitří drenáž s jímkou či co... Děkuji. Vavrečková

Energy Centre České Budějovice

Rekonstrukce a sanace vlhkého zdiva je jak po stránce projektového návrhu, tak vlastního praktického provedení poměrně náročná…


Vlhkost v rozích místnosti

Dotaz:dobrý den,letos jsme provedly kompletni opravu pokoje,tzn. nové omitky odizolovanou polahu betonovou.na stěně ktera je do ulice se vytvaři u země a v rohách vlhko.pokud se hodně větrá vše je pryč.jinde je sucho.vše se opakuje pokud nevětram.zdá se mě že se objevuje náznak plisně.dum neni izolovan. dekuji za radu.

Energy Centre České Budějovice

Zavlhnutí stěn a náznaky tvorby plísní zřejmě souvisejí s nedostatečnými tepelně izoačními vlastnostmi zdiva v rozích a ve spodní…


Kondenzace pod sádrokartonovou stěnou podkroví

Dotaz:Dobrý den.Máme provedenou rekonstrukci podkroví a nové stropy ze sádrokartonu s kterýma máme problém. V zimě se nám v šíkminách na sádrokartonu tvoří mokrá kola a někde se začala tvořit také plíseň.Žádáme o radu. Nevíme čím to může být způsobeno.V šikminách je vložena vata o síle16cm a parozábrana.na stropech je vata o síle 20cm,ale ty jsou v pořádku.Zvenčí jsou v šikminách vysekané otvory na odvětrávání.Děkuji za radu.

Energy Centre České Budějovice

Porucha bude způsobena chybou v konstrukčním řešení skladby střešního pláště podkroví. Uvádíte, že se jednalo o rekonstrukci, vestavba…


Kondenzace vlhkosti v dřevostavbě

Dotaz: Dobrý den, před dvěma lety jsme koupili domek. Je to bývalá dřevěná hájenka asi před 8 lety zrekonstruovaná. Složení stěn je :zevnitř sádrokarton, dřevěná stěna z z asi 3 cm prken spojovaných jako palubky, mezi stěnami nevím co je, z venčí opět ta samá stěna a na něm 6-ti centrimetrový polyesteren s povrchovou úpravou. V domku je sucho, což si myslím že je v pořádku, ale všiml jsem si z venčí, že máme hlavně v místech kde se vytápí mokrý základ. Když sáhnu za zakládací lištu polyesterenu, cítím, že je mokrá i stěna za ním. Mám pocit, že se to mezi stěnami hrozně potí. Chci se zeptat, co s tím, jestli je nějaká levnější varianta a jestli mají být místa za zakládací lištou otevřená(místy dostanu prsty do mezistění),nebo to mám hermeticky uzavřít.Tato dřevostavba je na kamenném základu mejméně 30 cm nad úrovní terénu. Děkuji Dvořák

Energy Centre České Budějovice

Jedná se o klasickou dřevostavbu, která byla původně postavená dle tehdejších zvyklostí a posléze zateplená moderním postupem ale jaksi…


Kondenzace vlhkosti v místech kamenného soklu

Dotaz: Na starém domě mám pískovcový sokl, který zasahuje zhruba 0.5 m nad podlahu. Dům není podřezaný, nemá základy, ale je suchý po zbytek roku. Každý podzim mám ale problém s kondenzací vody a vznikem plísně na vnitřní stěně domu v místech soklu. Mám za to, že vzniká mj. i tím, že stěna z pískovce je chladnější, než cihlová. Pomohlo by mi zateplení soklu? (nechci zateplovat celý dům). Pokud ano, nevím jak na to. Děkuji za radu.

Energy Centre České Budějovice

V případě, že k zavlhnutí stěn a tvorbě plísní dochází od podzimu do jara, souvisí to s nedostatečnou tepelně izolační schopností…


Nesprávná volba tloušťky tepelné izolace

Dobrý den, v novostavbě již druhým rokem po zateplení podkroví, které jsme si dělali svépomocí se nám na sádrokartonech objevují mokré fleky (+ jsou "vidět" šrouby kt. drží SDK) - kondenzuje vzdušná vlhkost. Tento případ nastává, když v místě kondenzace je naměřeno okolo 12 až 14 stupnů celsia. V místnosti topíme max. na 17 - 20stupnů. Na zateplení jsme použili vatu o tloušťce 16cm + jsme nedáli vatu před krove. Rádi bychom se zeptali, zda máme jinou možnost opravy něž celé podkroví rozmontovat a udělat znovu? je možné že je vlhká vata, a časem vyschne? může být problém jen v špatně udělané parozábraně? co nám doporučujete? moc děkuji

Energy Centre České Budějovice

Kondenzace na vnitřním povrchu konstrukce je nežádoucí a dle Vašeho popisu bude na vině nesprávné provedení zateplení a malá tloušťka…