Dotaz: Dobrý den, prosím o radu k mému problému s obecní cestou. Podle mé chalupy vede obecní cesta na pole. Je zde již léta, kdysi byla užívana místními rolníky pro povozy. V současné době je užívána převážně firmou, které obec pronajala objekt bývalé školy, ke které je sice vedena samostatná cesta, ovšem ne tak "pohodlná".
Problém je v tom, že do firmy často jezdí nákladní auta a již několikrát došlo k poškození okapů a částečně i střechy mého domku. Ačkoliv je cesta vedena po mém pozemku( obecní cesta zakreslená v mapách je o cca 3-4m dále, zasahujíc do pozemku souseda, který však má zde /zřejmě neoprávněně/ již oplocen dvorek - na obecním pozemku).
Rád bych si oplotil svůj pozemek, bez podezdívky, pouze zabetonovanými sloupky a drátěným plotem.
Jak mám postupovat a je nutné stavební povolení?
Děkuji za odpověď. Burian

Odpověď

Dobrý den,



z Vašeho popisu situace je pravděpodobné, že Vámi popisovaná cesta je dle § 6 zákona o pozemních komunikacích místní komunikací, která je zákonem definována jako veřejně přístupná pozemní komunikace, která slouží převážně místní dopravě na území obce.



Ustanovení § 17 odst.2 zákona o pozemních komunikacích poté stanoví, že:“jestliže byla zřízena stavba dálnice, silnice nebo místní komunikace na cizím pozemku a vlastníku této stavby se prokazatelně nepodařilo dosáhnout majetkoprávního vypořádání s vlastníkem pozemku, je příslušný speciální stavební úřad oprávněn na návrh vlastníka stavby zřídit věcné břemeno, které je nezbytné pro výkon vlastnického práva ke stavbě“. Judikatorně pak přichází v úvahu zejména případ (pro zřízení věcného břemene), že jde o cizí pozemek k vlastní stavbě bezprostředně přiléhající.



V návaznosti na uvedené by mohlo být řešením požadovat majetkoprávní vypořádání či dle § 40 zákona o pozemních komunikacích podat žádost o vyřazení předmětné komunikace z kategorie místní komunikace, přičemž kritérii jsou určení předmětné komunikace, dopravní význam a stavebně technického vybavení.



Dle § 103 odst. 1 písm. d bodu 6 stavebního zákona stavba plotu nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu.



Vzhledem k nedostatku podkladů se bohužel k danému nelze podrobněji vyjádřit.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář