dobrý den,stavíme bungalov a jsme rozhodlí, že bude v celém domě podlahové teplovodní vytápění.chtěla jsem se zeptat, jaká by měla být skladba podlahy při tomto způsobu vytápění a hlavně jestli je lepší zvolit anhydrit nebo beton a jaká je nutná min. tloušťka u obou variant?
výška podlahy je 25cm a my jsme to zvažovali následovně:

-20cm EPS
-1,5cm trubky
-3,5cm anhydrid nad trubky(nevíme, zda je to dostačující tloušťka)

nebo:
-18cm EPS
-1,5cm trubky
-5,5cm beton nebo anhydrid

ještě by mě zajímalo, zda je pravda, že při podlahovém vytápění je dopředu nutné vědět, jaký druh podlahy bude zvolen? podle zvoleného typu podlahy se pak údajně trubky podlahového vytápění kladou v různých odstupech?můžete mně napsat,jaké odstupy musí být mezi trubkami u vinylové podlahy a dlažby?
děkuji.

Odpověď


Anhydridový potěr je pro podlahové vytápění dobrá volba.

Jedná se o samonivelační směs na bázi síranu vápenatého a plniva frakce 0-4mm, vody a plastifikačních přísad. Po položení je pochozí cca po 24 hodinách a zatížitelný po 4 - 5 dnech. Výhodou je, že se rovnoměrně prohřívá a má malou roztažnost. Zároveň velmi dobře vede teplo, což je výhodou oproti betonu. I poměrně velké plochy lze pokládat bez dilatačních spár. Dělící spáru je vhodné vytvořit při přechodu mezi různými výškami potěrů a při přechodu mezi plochami s podlahovým topením a bez topení.

V každém případě je ale nutné počítat s tím, že tloušťka desky s rozvodem topení bude o něco větší než uvádíte. Krytí shora by mělo být minimálně 40 mm, lépe 50 mm. Spolu s trubkami je tedy reálná tloušťka této vrstvy dle druhé varianty.

Většinou se rozvod podlahového topení pokládá do systémové desky na bázi XPS, která má tloušťku cca 2 až 3 cm. Skladba by tedy mohla vypadat tak, že by podklad tvořilo např. 16 cm tepelné izolace, pak systémová deska pro rozvod topných hadic a zbytek anhydrid, vychází tedy cca 7 cm. V případě použití betonu by krytí shora mělo být větší, cca 65 mm, celková tloušťka kolem 80 mm. Nevýhodou by pak bylo, že zmenšíme tloušťku tepelné izolace v podkladu.


Proto bych se přimluvil, aby v případě tepelné izolace byl použitý materiál o co nejmenší tepelné vodivosti (λ podlahového EPS je kolem 0,040 W/m.K). Lepší vlastnosti z hlediska tepelné izolace mají materiály jako extrudované polystyrény XPS (λ cca 0,034 W/m.K) nebo polyuretanové desky (PU λ cca 0,029 W/m.K). Jde o to, že jste již limitování výškou podlahy a prostorem na tepelnou izolaci. Pro podlahové vytápění by tepelná izolace spodní vrstvy měla být co největší.

Pro přenos tepla z podlahy je ideální keramická dlažba, nicméně ani jiné materiály nejsou zcela vyloučeny. Tím, že mají vyšší tepelný odpor dochází ke snížení účinnosti podlahového topení. Může se to řešit tak, že se zmenšením roztečí trubek zvýší výkon ve W/m2. Nemělo by se to však dělat odhadem. Z hygienických důvodů není žádoucí, aby teplota podlahy byla vyšší než 28°C. Proto rozteč navrhuje projektant ÚT se započítáním vlivu tepelného odporu povrchové nášlapné vrstvy. Vinylové podlahy jsou v tl. cca 2 mm a neznamenají velký tepelný odpor. Jsou tedy pro podlahové topení akceptovatelné.


Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č. Budějovice

Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice