Dotaz: Dobrý den, měla bych prosbu, rodiče manžela koupili před 15 lety nemovitost, jednalo se o bývalou budovu jednoty (potraviny, prům. zboží v 2patře) do ted rodiče v 1 patře podnikají a my jsme si udělali bytovou jednotku místo průmyslového zboží. Jakým způsobem by bylo nejlepší udělat přepis na manžela?

Odpověď

Dobrý den,



nemovitost lze převést úplatným nebo bezúplatným převodem (darováním). Jelikož z Vašeho dotazu nevyplývá, zda majetek nabytý za trvání manželství náleží do společného jmění manželů či jste uzavřeli dohodu o zúžení společného jmění manželů či např. předmanželskou smlouvu upravující budoucí majetkové závazky, vycházím z toho, že majetek je ve společném jmění manželů a žádnou obdobnou smlouvu upravující rozsah společného jmění manželů jste neuzavírali.



V případě převodu nemovitosti darováním, nevzniká Vašemu manželovi povinnost odvést daň z převodu nemovitostí, jelikož dle ust. § 11 357/1992 Sb., ve znění pozdějších právních předpisů, je Váš manžel jako příbuzný v řadě přímé zařazen do první skupiny, která je dle § 19 odst. 3 téhož zákona od darovací daně osvobozena. Vzhledem k tomu, že § 143 občanského zákoníku stanoví, že majetek nabytý za trvání manželství darováním, nespadá do společného jmění manželů, stane se Váš manžel výlučným vlastníkem nemovitosti.



Dalším možným převodem je úplatný převod, u něhož je nejvhodnějším převodem uzavření kupní smlouvy. U tohoto převodu však nejsou osoby zařazené do I skupiny osvobozeny od daně z převodu nemovitostí, proto bude nutné zaplatit 3 % daň z kupní ceny nemovitosti. Daň se odvádí z kupní ceny uvedené v kupní smlouvě pokud je vyšší, než cena stanovená znaleckým posudkem, proto si za tímto účelem nechte zpracovat znalecký posudek, kterým bude ohodnocena nemovitost. Pokud by došlo k převodu nemovitosti tímto způsobem, patří nemovitost do společného jmění manželů, jelikož se jedná o majetek nabytý za trvání manželstvím jedním z manželů.



Bez dalších pokladů nelze víc k danému dotazu sdělit.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář