Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak vážně jsem se provinil proti stavebnímu zákonu a co mám očekávat od stavebního úřadu až se půjdu dobrovolně přiznat k prohřeškům. Mám stavební povolení na přístavbu rodinného domu a osamotě stojící garáže. Přístavba má zastavěnou plochu 126m2 a osamotě stojící garáž 48m2. Domnívám se, že se zastavěná plocha se sčítá (174m2) a proto podmínkou ve stavební povolení bylo použití stavebního podnikatele. Druhou podmínkou bylo ohlášení zahájení prací a sdělení jména stavebního podnikatele. Skutečnost se má tak, že hrubá stavba přístavby rodinného domu už stojí, stavba proběhla svépomocí bez stavebního podnikatele a k ohlášení počátku prací nedošlo. Také mě zajímá jestli má stavební povolení svoji omezenou platnost a pokud nebyl oznámen počátek stavby, muže-li stavební povolení propadnout i když stavba fizicky začala? A jestli můžu z finančních důvodů odložit stavbu garáže na neurčito a zažádat o oddělení garáže a přístavby rodinného domu. Potom bych se vlezl do 150m2 a mohl stavbu provádět svépomocí. Děkuji za jakou koliv odpověď.

Odpověď

Dobrý den,



Vzhledem k Vámi poskytnutým informacím předpokládáme, že jste byl povinen provádět stavbu prostřednictvím stavebního podnikatele a také ohlásit zahájení stavby stavebnímu úřadu na základě stavebního povolení. I v případě, že by Vám tyto povinnosti neukládalo stavební povolení, byl byste dle ustanovení § 152 odst. 3 písm. a) stavebního zákona jako stavebník stavby, k jejímuž provedení bylo třeba stavební povolení, povinen ohlásit stavebnímu úřadu předem termín zahájení stavby a také stavebního podnikatele. Na základě ustanovení § 160 odst. 1 stavebního zákona byste byl povinen provádět stavbu prostřednictvím stavebního podnikatele, jelikož nelze Váš případ podřadit pod výjimky stanovené ve stavebním zákoně.



Bylo-li Vaše chování v rozporu se stavebním povolením, dopustil jste se přestupku dle ustanovení § 178 odstavec 3 písm. d) stavebního zákona. Nebyly-li výše uvedené povinnosti stanovené ve stavebním povolení, dopustil jste se přestupku dle ustanovení § 178 odst. 3 písm. b) stavebního zákona. V prvním případě Vám může stavební úřad dle ustanovení § 179 písm. b) stavebního zákona udělit pokutu až do výše 500 000 Kč, zatímco v druhém případě by Vám mohl stavební úřad v souladu s ustanovením § 179 písm. a) stavebního zákona udělit pokutu až do výše 200 000 Kč.



Dle ustanovení § 115 odst. 4 stavebního zákona je nutné stavbu zahájit do 2 let ode dne, kdy stavební povolení nabylo právní moci. Stavbu jste zahájil, i když jste nesplnil svoji povinnost ohlásit předem termín zahájení stavby.



S pozdravem

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář