Dotaz: Obracíme se na vás s dotazem ohledně našeho vleklého sousedského sporu.Náš soused který vlastní stavební firmu začal na černo rekonstruovat svůj dům.Stavba je ovšem tak rozsáhlá a vedená neodborně,že vážně poškodila náš dům,jeho statiku a zároveň spodní voda podmáčela další dům paní sousedky stojící z druhé strany.Byla nám zeslabena nosná zeď,soused nám zboural štít domu s tvrzením,že stál na jeho zdi a naši střechu podepřel pouze pražcem.Svůj dům si dodatečně podsklepil a dostal se pod naše základy.Konec naší střechy mu překážel,tak nám prostě uřízl kus naší střechy i s taškami.Jeho přistavené horní patro postavil na naši už tak zeslabenou nosnou zeď a jeho střecha přesahuje nad náš pozemek a zároveň i nad pozemek paní sousedky z druhé strany. Té dokonce pod dům svedl spodní vodu do hluboké jímky,která nemá kam odcházet ,tak vzlíná z terénu do zdiva jejího domu.
Stavební úřad se v celé záležitosti chová velmi podivně.Bylo nám oznámeno,že si pan soused sehnal dědice téměř rozpadlého domu,který nikdo neobývá a ten,prý mu stavbu dodatečně povolí.My se stavbou pochopitelně nesouhlasíme a žádáme odškodné.Jsme přeci zároveň účastníky řízení.Stavení úřad sousedovi nařídil zastavení stavby a její případnou demolici a pak rozhodnutí pozastavil.Vedoucí stav.úřadu se přímo okatě všemožně snaží černou stavbu povolit.Nerespektuje ani posudek soudního znalce,který jsme nechali vypracovat.Naším panem architektem,který pro naši letošní rekonstrukci domu vypracoval už před rokem plány,které soused bohužel zhatil svou bezohlednou stavbou.
Celou situaci značně ztěžuje fakt, že máme čtyři děti, z toho nejmladší dceři je půl roku Jejich pokojíček je vytopený a nemáme se kam přestěhovat.Soudní spory jsou drahé a na dlouho a rádi bychom se jim vyhnuli.Předem děkujeme za radu.
Vážení, z informací, které jste nám poslali, plyne, že zřejmě své kontrolní povinnosti zanedbal stavební úřad. Je proto možné dát nadřízenému orgánu podnět k postupu dle ust. § 80 správního řádu, kde je upravena ochrana před nečinností správního orgánu. Nadřízený orgán má pravomoci učinit příslušná opatření k tomu, aby nečinnosti bylo zabráněno.
Stavební úřad má dle stavebního zákona několik možností, jak v podobných případech, jako je ten Váš, postupovat. Může stavebníkovi nařídit např. nezbytné úpravy stavby, nebo dokonce její odstranění. Je pravděpodobné, že se Váš soused mohl také dopustit přestupku dle stavebního zákona, za který lze ukládat příslušné sankce. Bez podrobnější znalosti věci se k tomuto nelze vyjádřit.
Pokud Vám nesprávným úředním postupem (kam patří i nečinnost) stavebního úřadu vznikla škoda, je možné se domáhat její náhrady dle zák. č. 82/1998 Sb. o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Další variantou je žaloba vůči sousedovi na náhradu škody, příp. na zdržení se jeho jednání a uvedení v původní stav. Ze zmínky o sehnaném dědicovi není zcela zřejmé, co je tím myšleno, takže k tomu se bez upřesňujících informací nelze vyjádřit.
Pokud byste měli další či doplňující dotazy, obraťte se na nás. K hlubší analýze by bylo třeba mít více vstupních informací a také podklady k uvedenému stavebnímu řízení.