Dobrý den,
rád bych zateplil podlahu starého domu, kde je znát výpar vody z podloží podlahou. Uvažuji o skladbě:původní písčitá zemnina, geotextilie, nopová folie, nebo IGF panely zalité obojí svrchu betonem tak, aby se vyplnily nopy a srovnal povrch a na to položit izolaci Linitherm PGF s plovoucí podlahou podloženoou miralonem, nebo varianta druhá desky Linitherm P OSB a na ně deska OSB na převázání spár a navrch parkety. Dotaz 1. je, zda desky OSB a SDK nebudou přesto vlhnout a roztahovat se, což by vytvořilo zřejmě spáru mezi izolačními deskami a dotaz 2. je, zda uvedené skladby nebudou příliš náchylné k průhybu? Děkuji.

Odpověď

Pokud se obáváte vlhkosti z plochy podlahy, doporučil bych použít nějaký systém odvětrání podlahy.

Zvolíte-li odvětrávaný systém, lze zároveň dosáhnout snížení vlhkosti okolních stěn. Jedná se o vytvoření provětrávané dutiny v celé ploše podlahy, která dobře odvádí vlhkost a vede i k postupnému vysušení zdiva. Častým a levnějším řešením je, že po vykopání podlah začíná nová skladba podsypem z hrubého štěrku frakce 32-63 mm tl. cca 20 cm, který je provětráván a na který je pak provedena vlastní konstrukce podlahy. Systém provětrávané podlahy lze provést i jinak. Závisí to na tom, jak bude konstrukčně podlaha řešena. Může to být například betonová deska, lze použít vzduchoizolační systém typu „Iglu“, což jsou plastové tvarovky, které po zabetonování vytváří vzduchovou mezeru, obdobný princip má pak například systém z „IPT desek“. Dodavatele těchto systémů lze najít na webu (www.iglu.cz, www.isotec.cz, www.karlomix.cz). Pro všechny systémy je společné to, že musí být zajištěno proudění vzduchu ve větrané vrstvě, nejčastěji zaústěním odtahových potrubí do komínů přirozeným tahem. Přívody vzduchu jsou otvory v soklu opatřené mřížkou. U štěrkové vrstvy je provětrání zajištěno děrovaným flexibilním PVC potrubím (profil 125 mm), které je uloženo podél stěn a proudící vzduch tak snižuje jejich vlhkost. Pokud není k dispozici volný komín, lze provést samostatné svislé potrubí nad střechu - nutno zajistit, aby mezi nasávací mřížkou odtahem byl co největší výškový rozdíl (svislé vedení možno schovat do zdi a mřížku vyústit i do fasády)

Nízká nopová fólie vytvoří separační vrstvu, nepovede však k dokonalému odvětrání podlahy. Je tedy potřeba zvážit, jak zásadní je zatížení vlhkostí. Podlaha s provětrávanou dutinou výšky například 7 (desky IPT) až 12 cm (IGLU) znamená více vykopat podloží.
K tepelné izolaci - tloušťka by měla vyjít z tepelně technické legislativy a předpisů. Jedná se o požadavky současné platné ČSN 73 0540-2 - norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Pro podlahu z vytápěného prostoru přilehlou k zemině je požadovaná hodnota U 0,45 a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,30 (W/m2.K). Navíc do vzdálenosti 1,0 m od vnější hranice budovy se uplatňují hodnoty pro vnější stěny – tedy již poměrně přísné hodnoty pro požadované U 0,38 a doporučené 0,25 (W/m2.K).

Uvádíte záměr použít desky Linitherm z PUR/PIR pěny, kde výrobce uvádí tepelnou vodivost λD 0,024. Při této hodnotě by pro splnění požadavku na U 0,25 (W/m2.K) postačilo použít 10 cm izolace. Pokud by se dalo více , nic se nezkazí. Při provětrávání dutiny vniká pod podlahu chladný venkovní vzduch. Nebezpečné to je především u přívodních otvorů, kde jsem se občas setkal s tím, že došlo k ochlazení přilehlé stěny a kondenzace se projevila na stěně u podlahy. Proto je potřeba betonovou desku odizolovat od stěny a v těchto místech stěnu (starší dům bude patrně z plných cihel) alespoň zčásti izolovat zevnitř. Například náhradou omítky izolační deskou alespoň v tloušťce omítky (fenolické desky, multipor, nebo jiné materiály používané na vnitřní zateplení – lze je najít na webu. Zvýšením povrchové teploty se zvýší bezpečnost z hlediska kondenzace na povrchu. Ideálním řešením by však bylo samozřejmě zateplení fasád včetně soklu s přetažením izolace 80 cm pod terén.
Na dobře odvětranou a suchou podlahu je pak možno položit OSB desky, nebo desky Cetris. SDK desky bych zde možná raději vyloučil.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice