Dotaz: Dobrý den,

na mém pozemku vlastní soused malou zahrádku, kterou má zapsanou v katastru nemovitostí, ale na chůzi do této zahrádky nemá zřízeno věcné břemeno.Již několik roků do ní chodí doslova pod mými okny, čímž narušuje moje soukromí.Jelikož se sousedem nemám příliš dobré vztahy, mohu mu určit přístup do zahrádky z jiného místa mého pozemku(asi o 20m dál) ikdyby namítal, že mi tam chodí již několik roků?Tím bych vyřešil svoje soukromí.


Děkuji za odpověď

Odpověď

Pojem "věcná břemena" upravuje zákon č. 40/1964 Sb., ve znění pozdějších předpisů, občanský zákoník, a to v ustanovení § 151n až 151p. Věcná břemena omezují vlastníka určité nemovité věci ve prospěch jiné osoby, a to tak, že je povinen se určitého jednání zdržet, něco konat, nebo trpět – ve Vašem případě by to znamenalo umožnit nerušený průchod přes Váš pozemek vlastníkovi zahrádky.


Věcná břemena vznikají ze zákona, ze závěti, na základě písemné dohody či rozhodnutím příslušného orgánu, také však výkonem práva-vydržením. Vždy je však k jejich vzniku třeba vklad do katastru nemovitostí, což ve Vašem případě doposud nebylo učiněno. Proto pokud chcete vlastníkovi sousedního pozemku určit chůzi přes pozemek jinde, než jej doposud užívá, doporučuji s ním uzavřít písemnou dohodu o zřízení věcného břemene, ve které si stanovíte i přiměřenou hodnotu za užívání vašeho pozemku a vymezíte přesný úsek vašeho pozemku k užívání a zřízení věcného břemene. Nebude-li chtít soused tuto dohodu uzavřít, je třeba si uvědomit, že v současné době neexistuje právní titul k užívání vašeho pozemku, proto chůze přes pozemek může být zcela.


Zároveň Vás upozorňuji, že věcné břemeno vzniká také vydržením – tedy faktickým výkonem tohoto práva po zákonem stanovenou dobu, která činí u nemovitostí deset let. Samotná skutečnost, že soused chodí přes Váš pozemek však ještě nezakládá vznik věcného břemene formou vydržení. Lze ovšem zvažovat, zda nedošlo k uzavření ústní obligační smlouvy k užívání pozemku či o tzv. „nezávaznou výprosu“, kdy vlastník pozemku dovolí další osobě krátit si cestu přes jeho pozemek či takové krácení svého vlastnictví trpí. Dané lze jednoduše zrušit např. odstoupením, jistě se však nejedná o skutečnost, která se zapíše do katastru nemovitostí jako věcné břemeno.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář