Dotaz: Věcné břemeno vodovodní řad
Dobrý den,
Zakoupili jsme pozmek přes který vede vodovodní potrubí, které bylo v souladu se schváleným projektem stavby "rekonstrukce vodovodu" v roce 1997 zřízeno. Bývalí majitel podepsal Smlouvu o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene. Konečná smlouva však nebyla podepsána a také věcné břemeno není uvedeno v listu vlastnictví. Lze předpokládat, že to bylo i tak zkolaudováno.


Pokud bychom chtěli, aby se vodovodní potrubí buď odstranilo nebo vedlo jinudy je možné aby náklady na přeložku nesl kompletně VAK nebo to musíme zafinancovat my?
Jak to bude nyní se smlouvou o věcném břemenu?
Děkuji

Odpověď

Dle příslušných ustanovení občanského zákoníku musí být smlouva o zřízení věcného břemene vždy písemná. V tomto případě by bylo třeba znát konkrétní smluvní podmínky, tj. text smlouvy o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene. Význam může mít zejména skutečnost, kdy vznikla Vašemu předchůdci povinnost uzavřít smlouvu o zřízení věcného břemene, zda tato povinnost ze smlouvy o budoucí smlouvě již zanikla, popř. z jakého důvodu nebyla tato smlouva o zřízení věcného břemene uzavřena.



Pokud tedy nebyla smlouva o zřízení věcného břemene uzavřena a na Vás z nějakého důvodu nepřešla povinnost uzavřít smlouvu o zřízení věcného břemene, lze případně vyzvat osobu, které mělo toto právo svědčit, aby na své náklady vodovodní potrubí vedoucí neoprávněně na Vašem pozemku odstranila. Pro bližší analýzu by bylo ovšem třeba znát podrobnosti případu.



Pouze na okraj doplňuji, že oprávnění odpovídající věcnému břemenu lze nabýt také vydržením (výkonem práva). Předpokladem tohoto způsobu nabytí je nepřetržitý výkon práva po dobu nejméně deseti let, jsou-li splněny i ostatní podmínky obdobné vydržení vlastnického práva (§ 134 občanského zákoníku). Vydržení vzniká věcné břemeno v případech, kdy oprávněný držitel, t.j. ten, kdo vykonává právo pro sebe v dobré víře o tom, že mu právo patří. Což zřejmě nebude Váš případ.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář