Dobrý den. Prosím Vás laskavě o radu. Když jsem se podruhé vdala měla jsem již 2 děti, které jsme od útlého věku se svým druhým manželem vychovávali. Se svou první rodinou byl manžel v té době řádně vypořádaný. V tomto druhém svazku jsme si s manželem šetřili peníze (oba dva jsme chodili na brigády, nikdo jiný nám nedal ani korunu) na pořízení rekreační chalupy. To se nám podařilo a dřinou a pílí jsme si chalupu zvelebili. Celé dovolené, víkendy a prázdniny jsme tam s dětmi trávili, postupem času se i moje děti podíleli na údržbě domu. A nyní ten problém. S manželovými dětmi jsme se stýkali co to šlo, téměř každý víkend až do té doby, co si to již vzhledem k jejích věku a zájmům přestali přát. S dcerou a její rodinou se stýkáme stále, o manželově synovi nevíme téměř 10 let nic - k jeho svátku a narozeninám vzkazujeme blahopřání, z jeho strany není naprosto žádný zájem o otce - dozvěděli jsme se, že nemá zájem ve svých 35 letech ani o to, aby si zajistil své bydlení nebo založil rodinu, dává přednost hospodě.
Neustále mám na mysli, jak to bude v případě, že by se s manželem nedej bože něco stalo. Jak by probíhalo vypořádání dědictví. Majetek je psaný 1/2 na mně a 1/2 na manžela (pořihovali jsme si ho ještě před naší svatbou). Vše jsme si pořizovali na úkor jiných výdajů, dá se říci, že jsme omezovali i moje děti, kterým jsme díky spoření nemohli dopřát vše co by si přáli. Můžete mi poradit, co udělat, aby mně jednou manželův syn nechtěl ožebračit? Na to, aby ho manžel vydědil bohužel ale nemáme povahu.
Budu Vám velmi vděčná za Vaši odpověď.
Z Vašeho dotazu jsem pochopila, že se Vám jedná zejména o chalupu, kterou jste si s manželem pořídili. Pokud byla chalupa pořízena před svatbou, nepatří do společného jmění manželů, ale do podílového spoluvlastnictví o velikosti ideální ½. Takto by měla být nemovitost zapsána i v katastru nemovitostí.
V případě dědění ze zákona, tedy pokud zůstavitel nepořídit závěť, dědí děti společně s manželem v první skupině, každý z nich rovným dílem, proto by předmětem dědictví byla jen ½ nemovitosti. Jelikož celkem by dědici byli tři (Vy, dcera a syn manžela), zdědil by každý z Vás 1/6 spoluvlastnického podílu na nemovitosti.
Možnost, aby se syn nestal oprávněným dědicem, je možné řešit vyděděním, jelikož syn neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl, tudíž je dán důvod vydědění dle § 469a odst. 1 písm. b) občanského zákoníku. Pokud manžel nechce danou situaci takto řešit, doporučuji sepsat závěť. Zletilým potomkům pak musí připadnout pouze ½ jejich dědického podílu ze zákona, tedy 1/12 spoluvlastnického podílu na nemovitosti. Tímto nedojde k vydědění, ovšem zmenší se dědický podíl, který připadne synovi Vašeho manžela. Jinak je samozřejmě možné převést nemovitost na Vás, přičemž by nejvhodnějším způsobem bylo darování mezi manželi, a to vzhledem k dani za převod nemovitosti, jelikož jste v tomto případě osvobození od poplatkové povinnosti.
Vzhledem k tomu, že nemám k dispozici více informací, nemohu se k případu blíže vyjádřit. Samozřejmě vycházím z toho, že manžel závěť ještě nepořídil. Pokud ano, lze sepsat novou.