DOBRÝ DEN. Při stavbě komunikace, stavební firma bez našeho souhlasu využívala náš pozemek asi 2 roky jako skládku vytěžené zeminy, stavebního materiálu a odpadu ze stavby. Při našem zjištění a kontaktování firmy tato nám sdělila, že si myslela, že jde o pozemek města
a že s náma udělá jednorázovou nájemní smlouvu. Mezitím skládku odstranila a teď se vymlouvá že s námi smlouvu uzavřít nemůže, protože je více majitelů a že musíme vystupovat jako zástupci všech majitelů, což neni možné, protože větší část majitelů se nedá dohledat nebo žijí mimo republiku, s čímž asi firma počítá a chce se tak vyhnout placení nájemného. Nehledě k tomu, že na pozemku po jejich užívání zůstal nepořádek (kusy panelů,sutě a jiného stavebního materiálu) a nedá se dále využívat jako orná půda, jak tomu bylo před jejich záborem. Jak v tomto případě postupovat,částečním vlastníkem je i město, ale větší část je naše a s městem jako spoluvlastníkem také žádnou smlouvu tato firma neuzavřela. Děkuji Petr

Odpověď

Dobrý den,



Vzhledem k Vámi popisované situaci Vám doporučujeme vyzvat stavební firmu, aby Vám uhradila finanční částku odpovídající tomu o kolik se na ve Váš úkor bezdůvodně obohatila, když využívala Váš pozemek bez právního titulu (§ 451 odst. 2 občanského zákoníku). Výše bezdůvodného obohacení odpovídá tržnímu nájemnému v dané lokalitě a za pozemky k daným účelům.



Dále by mohla být stavební firma vyzvána k náhradě škody, která Vám byla způsobena užíváním pozemku tj. škody, která Vám vznikla z důvodu, že pozemek není možné využívat jako ornou půdu.



Z celkové částky, jež představuje bezdůvodné obohacení za užívání pozemku a náhrada způsobené škody, Vám přísluší poměrná část dle velikosti Vašeho spoluvlastnického podílu na pozemku.



V případě, že stavební firma dobrovolně nezaplatí Vámi požadovanou částku, doporučujeme Vám kontaktovat právníka za účelem podání žaloby na zaplacení dlužné částky.



S pozdravem

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář