Dotaz: Dobrý den, stavební úřad mi zamítl žádost o ohlášku stavby a nedovolil mi stavět s odůvodněním, že nejsou zkolaudované sítě. Ve stavebním zákoně jsem nenašel paragraf který by podmiňoval povolení stavby zkolaudovaním sítí. Územní řízení o umístění stavby již proběhlo a nabylo právní moci. Pokud začnu stavět bez ohlášky, jakou sankci mohu očekávat ? Může arogantní vedoucí stavebního úřadu nařídit odstranění stavby i když uzemní rozhodnutí se stavbou počítá ? Nebo mi hrozí "pouze pokuta" ? Velice děkuji za odpověď. Karel Špatenka.

Odpověď

Vážený pane Špatenko,


z vašeho dotazu vyplývá, že již máte pravomocné rozhodnutí o umístění stavby, které by dle § 79 zákona č. 183/20006 Sb.,stavební zákon mělo obsahovat následující: vymezuje stavební pozemek, umisťuje navrhovanou stavbu, stanoví její druh a účel, podmínky pro její umístění, pro zpracování projektové dokumentace pro vydání stavebního povolení, pro ohlášení stavby a pro napojení na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu.


Rozhodnutí o umístění stavby tedy představuje základní rozhodnutí o stavbě a stavebním pozemku a stavební úřad nejspíše stanovil povinnost zkolaudovat sítě v tomto rozhodnutí.



K Vašemu dotazu na možné sankce se pak vztahuje § 178 odst. 1 písm. a) stavebního zákona který stanoví, že: „Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že provádí stavbu nebo její změnu, terénní úpravy, zařízení anebo udržovací práce, které je třeba ohlásit stavebnímu úřadu, bez takového ohlášení, nebo takovou stavbu, změnu stavby, terénní úpravy anebo zařízení užívá (§ 104)“.


Sankci za tento správní delikt pak stanoví § 179 stavebního zákona, který umožňuje uložit pokutu do 200 000 Kč.


Ohledně odstranění stavby pak pojednává § 129 stavebního zákona, který umožňuje stavebnímu úřadu nařídit vlastníku stavby odstranění stavby prováděné nebo provedené bez rozhodnutí nebo opatření stavebního úřadu vyžadovaného tímto zákonem anebo v rozporu s ním.


U takovéto stavby prováděné či provedené bez rozhodnutí nebo opatření stavebního úřadu vyžadovaného tímto zákonem anebo v rozporu s ním, stavební úřad zahájí řízení o jejím odstranění.


Vy jako vlastník můžete požádat o její dodatečné povolení, s tím, že předložíte podklady ve stejném rozsahu jako k žádosti o stavební povolení, stavební úřad přeruší řízení o odstranění stavby a vede řízení o podané žádosti; v tomto řízení postupuje podle § 111 až 115. Bude-li stavba dodatečně povolena, řízení o odstranění stavby zastaví.


Bude-li předmětem dodatečného povolení stavba již dokončená, může v něm stavební úřad vyjádřit souhlas s jejím užíváním. U dokončené stavby, kterou lze užívat jen na základě kolaudačního souhlasu, vyzve stavební úřad stavebníka k podání žádosti o jeho vydání.


Bez bližších podkladů nemůžeme dát přesnější odpověď.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář