Dotaz: Dobrý den, koupili jsme 150let starou dřevěnou chalupu. Po výměně a opravě ztrouchnivělých trámů chceme přistoupit k vnějšímu zateplení. Prosím, poraďte zda mezi trámy a parozábranou může být vzduchová kapsa nebo je nutné i tuto mezeru něčím vyplnit ev. čím. Zateplení je plánováno takto: trámy na ně lišty,na ně parozábrana (mezi tímto je ona vzduchová mezera), opět lišty a mezi ně minerální rohože a nakonec obklad z prken.Děkuji za odpověď. Zdravím Pátková

Odpověď

Děkuji za Váš zajímavý dotaz.

Zateplování staré dřevěné konstrukce chalupy přináší vždy nějaká rizika. Především ponechávané staré dřevo, které bylo napadeno biologickými škůdci může být při nedostatečné sanaci zdrojem vážného ohrožení pro doplňované nové trámy. Jsou-li v nově vyměněném řezivu vytvořeny dobré podmínky pro dřevokazný hmyz a houby, doslova je přitahuje. Jedním ze základních faktorů pro možné napadení je pak vlhkost a uzavření v konstrukci bez možnosti odvětrání. Skladba obvodové stěny tedy musí splňovat tyto základní podmínky:
- ve skladbě po zateplení nesmí docházet ke kondenzaci prostupující vodní páry
- ponechávané řezivo nesmí být uzavřeno v neprodyšných vrstvách, musí mít možnost provětrání z obou stran
- je potřeba vyloučit ohrožení stěny zemní vlhkostí
- dřevěné prvky nepřístupné ve skladbě stěny budou chemicky ošetřeny
- ponechávané dřevěné prvky musí být důsledně mechanicky očištěny od napadeného dřeva (ponechat jen zdravé) a chemicky ošetřeny.

Dle Vámi popsané skladby bude tedy lépe vzduchovou mezeru ponechat volnou. Otázkou je, zda vůbec používat ve skladbě parozábranu a jakou si vlastně od ní v tomto konkrétním případě slibujeme funkci. Důvodem je zřejmě snaha, omezit vodním parám vstup do tepelné izolace v roštu, kde je obava z jejich kondenzace. Riziko zde však vzniká na vnitřním líci parozábrany, kde při proniknutí chladného vzduchu netěsnostmi v izolaci bude vytvořen chladný povrch s možností kondenzace ohrožující sanovanou vnitřní trámovou konstrukci.

V daném případě bych preferoval nevkládat do konstrukce parotěsné vrstvy a dát možnost stěně volně odvětrávat. Prkenný obklad na vnějším líci to bude při vhodném řešení umožňovat. Volná vzduchová mezera mezi trámy a tepelnou izolací nebude na škodu. Jako izolaci lze použít například kamennou vlnu, v tloušťce takové, aby bylo dosaženo doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla obvodové konstrukce dle současné platné ČSN, tedy kolem 16 cm.

Parozábranu se doporučuje používat jako první vrstvu na vnitřním líci konstrukce. Zde je to zřejmě vyloučeno pro požadavek pohledových původních interiérových trámů, spáry budou zřejmě vymazány obdobně jako dříve. Skladbu doporučuji v každém případě posoudit od projektanta výpočtem kondenzace vodní páry.

S pozdravem Ing. J. Veselý, energetický poradce Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den paní Pátková.

Energy Centre České Budějovice