Dotaz: Zesílení obvodové zdi

Dobrý den,
V rodinném domě v podkrovní místnosti nám v zimních měsících v rohu obvodových stěn a na přechodu obvodové stěny a šikmého stropu zevnitř značně vlhne zeď a následně se tvoří plíseň. Zatékání vody střechou je vyloučené. Podle mého názoru je to způsobeno příliš slabou obvodovou cihelnou zdí o tloušťce 15 cm. Chci se zeptat zda mohu tuto zeď zevnitř zesílit přizděním 10 cm Ytongu a nebo raději klasickou cihlou, aby zeď byla stejnorodá a netvořily se v ní nějaké tepelné přechody. Děkuji za odpověď.

Odpověď

V rozích obvodových stěn a na přechodu svislé zdi a šikminy se patrně bude nacházet tepelný most. Pro správný návrh opatření by bylo nutno znát více podrobností o popsaných detailech, popis materiálu stěn, jejich tloušťka a způsob stávajícího zateplení šikmé části podkroví – je-li zde vložena tepelná izolace, jaká a v jaké tloušťce, způsob provedení a poloha izolace, povrchová úprava pod krokvemi.
V každém případě zde se nacházející tepelný most znamená, že v jeho místě je snížená povrchová teplota na zdi pod teplotu rosného bodu vzduchu v interiéru a z tohoto důvodu zde kondenzuje vodní pára obsažená ve vzduchu na povrchu.

Odstranění tepelných mostů se dosáhne správným osazením tepelné izolace do šikminy a zateplením venkovního líce stávajících svislých zdí. Je-li tato zeď pouze 15 cm a patrně z plné cihly, domnívám se, že za ní se nachází dutina vymezená šikmo probíhajícími krokvemi a střechou. Pokud je tento prostor přístupný, bylo by nejlépe provést zateplení z vnější strany. Zároveň dojde i ke snížení nákladů na vytápění.
Chladný povrch v místě začátku šikminy napovídá, že je zde absence účinné tepelné izolace v konstrukci. Její doplnění do šikminy bez stavebního zásahu je již problematické, záleží na konkrétní situaci. Nejlépe je pozvat odborníka na místo.

Přizdění zevnitř plnou cihlou nepřinese z hlediska tepelné izolace přílišný účinek. Vhodnější by například bylo mezi přizdívku a stávající zeď vložit pěnový polystyren, alespoň v tl. 5 až 10 cm. Méně účinnou možností je porobetonová tvárnice. Míra vylepšení pak záleží na přizděné tloušťce, která by měla být alespoň 20 cm. Tímto způsobem se však stále ještě nedosáhne požadavků dle současné platné ČSN 73 0540-2 na tepelné izolace. Je potřeba rovněž posoudit únosnost stropu, který se přizděním zatíží, zmenší se i plocha místností.

Z hlediska možnosti kondenzace vodní páry ve vícevrstvé konstrukci z různých materiálů je nutno na tato rizika upozornit. Skladba by se měla posoudit tepelně technickým výpočtem na ověření kondenzace v konstrukci. Vzhledem k poměrně složitému detailu v napojení různých ploch však bude poměrně nepřesný.

S pozdravem Ing. J. Veselý, odborný poradce Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den pane Buchtičko. Děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice