Alokázie | Alocasia

Alokácie je velice dekorativní rostlina, která je však pro své pěstební nároky v bytových podmínkách vzácností. Je velice náročná na teplotu, zvýšenou vlhkost a přemokření. Ideální je pěstování ve vitríně nebo skleníčku, kde budou její nároky uspokojeny. Patří mezi rostliny, jež nesou jedny z nejkrásnějších listů. Z hlízovitých oddenků vyrůstají na dlouhých stoncích obrovské šípovité listy. Mají kovově zelený nádech a zvláštní půvab jim dodává světlá žilnatina. Spodní strana listů má purpurový nádech. Okraje listů mohou být hladké nebo zvlněné podle odrůdy.

Správně zvolená dekorativní nádoba, ve které je rostlina umístěna dokáže své. Volíme proto jednoduché květináče, které krásu listů ještě podtrhnou.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: A.sanderiana má listy se zvlněným okrajem kovově zelené barvy, A. amazonica má listy tmavě zelené s bílou žilnatinou
Původ: Nová Guinea, Filipíny, Malajsie
Druh: pokojová teplota
Typ listu: srdčité, zubovité
Výška: 60 - 80 cm
Náročnost pěstování: Rostlina je náročná na teplotu a na zvýšenou vlhkost vzduchu.
Použití: Hodí se do zimních zahrad, vitrín nebo skleníčků.
Tvarování / řez: nevhodné
Trvanlivost: Při dodržení správných pěstitelských podmínek vydrží řadu let.
Světlo: V létě se jí daří v polostínu, v zimě na světlém stanovišti.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: náročná

Požadavky na pěstování

Světlo: V létě se jí daří v polostínu, v zimě na světlém stanovišti.
Teplota: Má vysoké nároky na teplo. Vyhovuje jí teplota okolo 25 ˚ C, v zimě by teplota neměla nikdy klesnout pod 18 ˚ C.
Voda: Zaléváme odraženou vodou tak, aby substrát nikdy zcela nevyschl. V zimě zálivku omezíme. Případné přelití nebo přesušení znamená pro rostlinu zkázu.
Vlhkost: Zvýšená vlhkost je pro rostlinu nezbytná. Listy často rosíme. Květináč s rostlinou umístíme do misky s vlhkými oblázky.
Hnojení: V době vegetace hnojíme každý týden standardním tekutým hnojivem.
Množení: Možno množit dělením při přesazování nebo řízky.
Přesazování: Přesazujeme každoročně vždy zjara.
Zemina: rašelinový substrát
Letnění: nevhodné

Články na téma Alokázie


Ozdobte si život rostlinami  II.díl

Ozdobte si život rostlinami II.díl

Nejlepším měsícem pro nakupování pokojových rostlin je září. Vracíme se odpočatí po dovolené, plni nejčerstvějších zážitků z různých, například jižních zemí, kde některé u nás typicky pokojové rostliny, jako třeba palmy či kaktusy, rostou volně v přírodě nebo se pěstují na terasách či balkonech.
Ten, kdo si chce své vzpomínky z dovolené co nejdéle uchovat, anebo jen překonat stres z návratu do práce, má ideální příležitost nějakou tou pokojovou rostlinou oživit byt.
Vždyť co může být hezčího, než přijít večer domů a podívat se na zátiší s banánovníkem, fíkusem či dracénou a vybavit si horkou pláž a šumící moře.