Brambořík | Cyclamen persicum

Dnešní rostliny jsou již kříženci, jinak původně brambořík rostl v hornatých oblastech. Z hlízy, jež sedí na povrchu země, vyrůstají srdcovité listy tmavozelené až načervenalé barvy. Květy směřují nahoru a jemně se otvírají, jako by na stoncích odpočívali motýli. Mohou být bílé, červené, růžové a fialově červené. Jde o pokojovou květinu s krátkou životností, které se po odkvětu zbavujeme, i když při správné péči při pěstování ji můžeme uchovat i do dalšího roku.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Decora, Suttons Puppet, Rex, Triumph, Firmament, Kaori a další. Liší se od sebe velikostí a barvou listů a květů anebo také možnou vůní.
Původ: Středomoří a Malé Asie
Druh: kvetoucí hrnková rostlina
Typ listu: srdčité
Barva květu: bílá, krémová, růžová, fialová, červená
Kvete: Kvete od podzimu do jara.
Jedovatost: Mladé hlízy jsou jedovaté.
Šířka: 30 - 40 cm
Výška: 20 - 30 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Rostlina je vhodná i k řezu.
Tvarování / řez: nevhodné
Trvanlivost: Pro většinu je to krátkodobá pokojová rostlina, při správném pěstování však vydrží řadu let.
Světlo: Ideální je světlé stanoviště bez přímého ostrého slunce, které by mohlo popálit listy.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: listopad, prosinec, leden, Únor, březen

Požadavky na pěstování

Světlo: Ideální je světlé stanoviště bez přímého ostrého slunce, které by mohlo popálit listy.
Teplota: Brambořík pokvete déle pokud mu dopřejeme chladnější prostředí okolo 12 ° C. Teploty nad 15 ° C mu již nesvědčí.
Voda: I při chladnějších teplotách často a vydatně zaléváme do misky. Po 1/2 hodině přebytečnou vodu z misky vylijeme. Nezaléváme přímo na hlízu, uhnívají pak poupata.
Vlhkost: Rostlina má ráda zvýšenou vlhkost, proto květináč umístíme do misky s vlhkými oblázky. Nemlžíme přímo rostlinu, pouze vzduch kolem.
Hnojení: Protože nemá období klidu, hnojíme po celý rok slabým tekutým hnojivem bez obsahu vápníku. V období květu hnojíme 2x za měsíc, během růstu hlízy hnojíme každý týden.
Množení: Možno množit semeny, které se vytvoří, pokud neodstraníme již odkvetlé květy.
Přesazování: Přesazujeme tehdy, kdy se po odumření listů a květů začínají objevovat nové listy. Květináč volíme jen o málo větší. Rostlina lépe kvete, je-li poněkud omezena.
Zemina: jednotná zemina nebo rašelinový substrát
Letnění: Rostlině se velmi daří, pokud ji v květnu zasadíme do záhonu na zahradě. Před příchodem mrazů ji opět zasadíme do květináče a přeneseme domů.
Problémy: Měkká a hnijící hlíza je důsledkem přelití a zalévání přímo na hlízu. Pokud listy žloutnou, ale hlíza je zdravá, je příčinou příliš teplý a suchý vzduch nebo příliš ostré slunce nebo nedostatečná zálivka.
Škůdci: Zakrslé listy jsou příčinou roztočníka, kterého lze zničit pouze tím, že napadenou část odstraníme. Běžné insekticidy jsou na tohoto škůdce malým pánem.
Tip: Pokud chceme květinu uchovat do dalšího roku, začátkem léta když jí začnou žloutnout a padat listy, ji přestaneme zalévat a hnojit. Květináč s hlízou umístíme venku. Až se začnou objevovat nové listy, rostlinu přesadíme a přeneseme ji dovnitř.