Dnešní rostliny jsou již kříženci, jinak původně brambořík rostl v hornatých oblastech. Z hlízy, jež sedí na povrchu země, vyrůstají srdcovité listy tmavozelené až načervenalé barvy. Květy směřují nahoru a jemně se otvírají, jako by na stoncích odpočívali motýli. Mohou být bílé, červené, růžové a fialově červené. Jde o pokojovou květinu s krátkou životností, které se po odkvětu zbavujeme, i když při správné péči při pěstování ji můžeme uchovat i do dalšího roku.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Decora, Suttons Puppet, Rex, Triumph, Firmament, Kaori a další. Liší se od sebe velikostí a barvou listů a květů anebo také možnou vůní.
Původ: Středomoří a Malé Asie
Druh: kvetoucí hrnková rostlina
Typ listu: srdčité
Barva květu: bílá, krémová, růžová, fialová, červená
Kvete: Kvete od podzimu do jara.
Jedovatost: Mladé hlízy jsou jedovaté.
Šířka: 30 - 40 cm
Výška: 20 - 30 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Rostlina je vhodná i k řezu.
Tvarování / řez: nevhodné
Trvanlivost: Pro většinu je to krátkodobá pokojová rostlina, při správném pěstování však vydrží řadu let.
Světlo: Ideální je světlé stanoviště bez přímého ostrého slunce, které by mohlo popálit listy.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: listopad, prosinec, leden, únor, březen

Požadavky na pěstování

Světlo: Ideální je světlé stanoviště bez přímého ostrého slunce, které by mohlo popálit listy.
Teplota: Brambořík pokvete déle pokud mu dopřejeme chladnější prostředí okolo 12 ° C. Teploty nad 15 ° C mu již nesvědčí.
Voda: I při chladnějších teplotách často a vydatně zaléváme do misky. Po 1/2 hodině přebytečnou vodu z misky vylijeme. Nezaléváme přímo na hlízu, uhnívají pak poupata.
Vlhkost: Rostlina má ráda zvýšenou vlhkost, proto květináč umístíme do misky s vlhkými oblázky. Nemlžíme přímo rostlinu, pouze vzduch kolem.
Hnojení: Protože nemá období klidu, hnojíme po celý rok slabým tekutým hnojivem bez obsahu vápníku. V období květu hnojíme 2x za měsíc, během růstu hlízy hnojíme každý týden.
Množení: Možno množit semeny, které se vytvoří, pokud neodstraníme již odkvetlé květy.
Přesazování: Přesazujeme tehdy, kdy se po odumření listů a květů začínají objevovat nové listy. Květináč volíme jen o málo větší. Rostlina lépe kvete, je-li poněkud omezena.
Zemina: jednotná zemina nebo rašelinový substrát
Letnění: Rostlině se velmi daří, pokud ji v květnu zasadíme do záhonu na zahradě. Před příchodem mrazů ji opět zasadíme do květináče a přeneseme domů.
Problémy: Měkká a hnijící hlíza je důsledkem přelití a zalévání přímo na hlízu. Pokud listy žloutnou, ale hlíza je zdravá, je příčinou příliš teplý a suchý vzduch nebo příliš ostré slunce nebo nedostatečná zálivka.
Škůdci: Zakrslé listy jsou příčinou roztočníka, kterého lze zničit pouze tím, že napadenou část odstraníme. Běžné insekticidy jsou na tohoto škůdce malým pánem.
Tip: Pokud chceme květinu uchovat do dalšího roku, začátkem léta když jí začnou žloutnout a padat listy, ji přestaneme zalévat a hnojit. Květináč s hlízou umístíme venku. Až se začnou objevovat nové listy, rostlinu přesadíme a přeneseme ji dovnitř.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jak často bych měl zalévat brambořík Cyclamen persicum?

Brambořík by měl být zavlažován pravidelně, ale mírně, aby půda byla vlhká, ale ne přemokřelá.

Jaké světelné podmínky potřebuje brambořík Cyclamen persicum pro optimální růst?

Brambořík preferuje světlé, ale nepřímé sluneční světlo, ideálně v polostínu nebo u okna s rozptýleným světlem.

Články na téma Brambořík


Co udělat s bramboříkem po odkvětu, aby nám vykvetl znova

Co udělat s bramboříkem po odkvětu, aby nám vykvetl znova

Bramboříky působí křehce, ale nejsou to žádní otloukánci a vyžadují chladnější prostředí. Přitom pro ně platí jedno úžasné pravidlo – čím méně péče, tím lépe! Ovšem za ideálních podmínek a to je oříšek. Nádherně kvetou právě na Vánoce a po nich vydrží kvetoucí mnohem déle, než opadne jehličí z vánočního stromku. Jako jiné pokojové květiny nám však odkvetou a co s nimi poté?

Jak správně pěstovat brambořík

Jak správně pěstovat brambořík

Proč je brambořík vnímán jako krátkodobá rostlina? Proč brambořík po odkvětu vyhazujeme, když nám může kvést znova? Co od nás brambořík vyžaduje, aby dobře prospíval?