Kaštanovník je dlouhověký, nenáročný strom, který se hodí spíš pro parkovou výsadbu nebo skutečně prostornou zahradu. Jako ovocná dřevina se šlechtí zejména v Itálii, Francii, Maďarsku a Španělsku. Na Slovensku patří kaštanovník dokonce mezi nestarší pěstovanou dřevinu. U nás se daří odrůdám Mistral a Bojar, pěstování je úspěšné zejména v teplých oblastech.

V dospělosti jako samostatně stojící strom může dorůst výšky až 20 m, dožívá se několik set let. Tvoří dlouhé kožovité, kopinaté listy tmavě zelené barvy, které jsou lesklé, mají zubovitý okraj. Květy se objevují až po olistění, nejdříve od června, tak nehrozí poškození raními mrazíky. Od července se objevují dlouhé samčí jehnědy žluté barvy, které mohou být až 10 cm dlouhé. Samičí květy rostou jednotlivě na spodu květenství. Po odkvětu rostlina tvoří v ostnatém obalu hnědé plody - kaštany (marony), které jsou jedlé. Jejich chuť je mírně nasládlá, mohou připomínat oříšky. Plody dozrávají obvykle v říjnu.

Plody kaštanu mají vysokou energetickou a nutriční hodnotu. Za zimních měsíců jsou oblíbenou pochutinou na předvánočních trzích, kdy horké kaštany zahřejí zimou zkřehlé ruce a svojí vůní navoní slavností atmosféru. Pečené kaštany připravíme tak, že se jejich tvrdá slupku nařízneme nejlépe do kříže, necháme je namočené zhruba 15 minut a následně se pečou v troubě cca 20 minut. Dále je možné kaštany vařit nebo sušené je možné umlít, takto se používají v potravinářském průmyslu. Kaštany obsahují fosfor a draslík.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Variegata - listy nesou žlutobílé skvrny
Původ: Kavkaz, jižní Evropa, Malá Asie
Druh: opadavý listnatý strom
Typ listu: střední listy, vejčité
Barva listu: tmavě zelené
Kvete: Kvete od července do srpna.
Výška: 150 - 200 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Tvarování / řez: Výhony zkracujeme zhruba o 3/4 délky. Letním řezem docílíme nadbytečné letorosty.
Trvanlivost: Je to dlouhověká rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: kyselá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Kaštanovníku se daří na slunném stanovišti, snese však i polostín.
Voda: Kaštanovník je poměrně odolný vůči suchu.
Množení: Možno množit na jaře výsevem nebo na podzim po sklizni. Semenáče plodí za 15 - 20 let.
Zemina: Vhodná je dostatečně propustná půda bohatá na živiny.
Tip: Při vylupování kaštanů z pichlavého obalu se neobejdeme bez pevných rukavic.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jaké jsou nejlepší podmínky pro pěstování kaštanovníku jedlého?

Kaštanovník jedlý preferuje slunné a chráněné stanoviště s dobře propustnou půdou. Je důležité pravidelně zalévat a hnojit.

Kdy a jak sklízet kaštany z kaštanovníku jedlého?

Kaštany se sklízejí v září a říjnu, kdy jsou plody zralé. Je třeba je pečlivě sbírat a očistit od vnějšího pláště, aby se dostal k jádru.

Jaké jsou nejčastější choroby a škůdci, které postihují kaštanovník jedlý?

Kaštanovník jedlý může být napaden houbovými chorobami, jako je například padlí. Škůdci, jako jsou mšice a housenky, mohou také poškodit listy a plody. Je důležité pravidelně kontrolovat rostlinu a případné problémy řešit.

Jaké jsou možnosti využití kaštanů z kaštanovníku jedlého?

Kaštany se mohou konzumovat syrové, vařené nebo pečené. Jsou také oblíbenou surovinou pro výrobu mnoha pokrmů, jako jsou kaštanové polévky, dezerty a sladkosti. Dále se používají jako krmivo pro zvířata a jako dekorace při výrobě vánočních ozdob.

Články na téma Kaštanovník


Kaštanovník jedlý, delikatesa, kterou si můžeme vypěstovat na své zahradě

Kaštanovník jedlý, delikatesa, kterou si můžeme vypěstovat na své zahradě

Před rokem 1990 měla spousta lidí několik předvánočních ovocných snů: dostatek banánů, pomerančů, mandarinek a pak hlavně pečené jedlé kaštany. A právě ty bylo horší sehnat než exotické ovoce. Na to se dala vystát fronta, jedlé kaštany ale nebyly skoro nikde. Kdo měl v té době vlastní plodící strom, byl vítězem mezi všemi. Dnes se to již jedlými kaštany na pultech obchodů jen hemží. Přesto ale stojí za to si vypěstovat vlastní. Už jen kvůli ceně a také kvalitě prodávaných kaštanů. Často bývají zapařené a napadené plísní, tedy zcela znehodnocené.

Pečené jedlé kaštany přímo z vašeho vlastního stromu, to není fikce

Pečené jedlé kaštany přímo z vašeho vlastního stromu, to není fikce

Obsah látek v plodech (semenech) podobný bramborám, energetické hodnoty dokonce vyšší, chuť nasládlá, oříšková, cizosprašnost stejná jako u lísek a dokonce i stejný škůdce. To je kaštanovník jedlý. Pečené jedlé kaštany bývaly u nás kdysi horkým nedostatkovým zbožím, dnes tomu tak již není, ale věděli jste, že si kaštanovník setý (či též jedlý) můžete sami pěstovat?