Černý bez roste jako keř nebo jako strom dorůstající výšky 3 - 7 m. Pro bez je typická nepříjemně zapáchající borka výhonů. Listy tvoří lichozpeřené, obvykle s pěti vejčitými lístky. Mají zelenou barvu. Od června do července kvete bílými květy s pětičetnou korunou, uspořádané v latách připomínající rozevřený děštník. Květy silně voní. Plodem jsou lesklé peckovice - bezinky obsahující pecky. Bobule jsou tmavě modré.

Rostlina se v našich podmínkách hojně vyskutuje na okrajích lesů, na pastvinách, křovinách, ale najdeme ji také růst volně za svým plotem. Roste bujně až do výšky 1600 m.n.m.

V lidovém léčitelství se využívají všechny části rostliny. Je to právě černý bez, kolem kterého se od pradávna splétalo mnoho mýtů. V dávných dobách byl považován za ochránce domu a kde rostl, nesměl se pokácet nebo nikterak poškodit. Na jaře se využívá výtažek z listů k rozproudění látkové výměny.

Květy
Čaj z květů je osvědčeným prostředkem pro snižování teploty. Květy se vždy sbírají suché. Velice oblíbené jsou květenství máčené v těstíčku a následně smažené - tzv. kosmatice. Z květů je také možné připravit bezovou šťávu. Sirup připravíme tak, že 12 velkých květů dáme do 3,5 litru studené převařené vody spolu s kyselinou citronovou (70g) a 2 citrony pokrájenými na kolečka. Takto ponecháme bez 24 hodin uležet. Druhý den, směs vymačkáme a zcedíme. Přidáme 3 kg cukru, který necháme ve směsi za tepla rozpustit. Plníme do lahví. Sirup je připraven k okamžitému použití. V lednici vydrží zhruba měsíc. Jinak je třeba jej konzervovat.

Bobule
Bobule obsahují velké množství vitamínů a minerálů.Šťáva z bobulí posiluje jak imunitní systém, má zklidňující účinek a urychluje látkovou výměnu. Napomáhá také udržet pružnost stěn krevních cév. Bobule se sbírají v době zralosti, tj. v srpnu až září.

Šťáva lisovaná z plodů se využívá jako potravinářské barvivo. Dřeň zbavená pecek se v potravinářském průmyslu používá jako náhražka dražšího ovoce. Bezinky našly uplatnění i při výrobě likérů.

Charakteristika rostliny

Druh: léčivá rostlina
Typ listu: roztřepené či vícetvaré
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, krémová
Kvete: Kvete od června do července.
Výška: 300 - 700 cm
Tvarování / řez: Při pěstování je vhodný prořez starých větví, který se provádí na podzim.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: vše
Doba květů: červen, červenec

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří nejlépe na slunném stanovišti.
Množení: Množení je možné semeny. O volné množení v přírodě se postarají ptáci.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jak často bych měl černý bez zalévat?

Černý bez potřebuje pravidelnou zálivku, ale ne příliš mokrou půdu, takže zalévejte mírně, když je půda suchá na dotek.

Kdy je nejlepší období pro sklizeň plodů černého bezu?

Plody černého bezu jsou nejlepší ke sklizni v pozdním létě až raném podzimu, když jsou plně zralé a tmavě černé.

Články na téma Černý bez


Černé jeřabiny, jméno aronie je synonymem pro známý temnoplodec čili jeřáb černý

Černé jeřabiny, jméno aronie je synonymem pro známý temnoplodec čili jeřáb černý

Černé jeřabiny jsou vlastně jednou ze superpotravin a naprostým právem. Jeřáb černý, temnoplodec a nebo také aronie býval dosti běžnou dřevinou. A plody byly velice oblíbené. Připravíte z nich chutný a zdravý džem a nebo třeba likér. Že ve své zahradě aronii ještě nemáte? Je nejvyšší čas tuto “chybu“ napravit. Spolu s muchovníkem, černým rybízem, borůvkami včetně kanadských, zimolezem kamčatským, černým bezem a ostružinami vytvoří černě plodící armádu zdraví.