Černý rybíz | Meruzalka černá | Ribes nigrum

Černý rybíz roste jako vzpřímený keř s kulovitým tvarem. Dorůstá výšky okolo 2 m. Listy jsou 3- až 5ti laločnaté, okraje zubovité. Od dubna do května se objevují květy rostoucí v převislých hroznech, mají zelenkavě červnenou barvu. Po odvětu rostlina tvoří plody dozrávající od června do července. I když každému plody černého rybízu pro přímou konzumaci nechutnají, dají se zpracovat do výtečných džemů a želé. Je možné je také použít do pálenky. Plody jsou zejména bohaté na vitamín C. Plody se objevují na jednoletých nerozvětvených výhonech.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Ceres - středně raný druh, který zraje od posledního týdne června do 1. týdne v červenci. Druh je odolný vůči padlí angreštovému. Plody jsou velké, černé a mají středně tlustou slupku.

Focus - radý druh dozrávající koncem června. Tento druh bohatě plodí. Bobule jsou velmi velké, chutově vynikající. Tento druh je dobře odolný vůči houbovým infekcím.

Vebus - středně raný druh dozrávající začátkem července. Bujně rostoucí keř plodí velké bobule sladkokyselé chuti.
Původ: severní Francie, Belgie
Druh: drobná ovocná dřevina
Typ listu: střední listy, laločnaté, zubovité, řemenité
Barva listu: zelené
Kvete: Kvete od dubna do května.
Výška: 150 - 200 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Tvarování / řez: Ihned po výsadbě výhony zkracujeme. Rostlina plodí na nových větvích. Po sklizni provedeme řez. Zkracují se větve, které plodily, u země. Na výhonu ponecháme pouze pár oček. I když se takový řez zdá příliš radikální, jenom díky němu se ke zbytku rostliny dostane dost slunce a nové výhony vyrůstající ze země budou bohatě plodit.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina. Jako keř vydrží zhruba 20 let, stromkové druhy 10 let.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: duben, květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné slunné stanoviště.
Voda: Za zálivku je z rybízu černý nejnáročnější.
Množení: Množení je možné řízkováním bylinných řízků či dělením rostliny.
Sadba: Protože rybíz patří mezi brzy rašící dřeviny, doporučuje se raději podzimní výsadba. Sazenice keřového rybízu se vysazují od sebe na vzdálenost 3 m, slabě rostoucí odrůdy postačí oddělit 1 m. Sazenice by měla být vysazena 40 cm hluboko.
Zemina: Ideální je výživná, vzdušná půda, která dobře zadržuje vlhkost. Černému rybízu se daří i ve vápenaté půdě.
Škůdci: Největším nepřítelem jsou pro rybíz ptáci, které bobule přímo milují. Keře proto chráníme speciálními sítěmi nebo postačí stará záclona.

Nejčastěji se vyskytují mšice, které hubíme přípravkem Pirimor.