Citronela | Citronová tráva | Cymbopogon citratus

Rostlina je známa pod několika názvy jako např. vousatka citónvá, citronela nebo lemongrass. Známa je již po mnoha let a již staří Egypťané tuto rostlinu používali. Do evropských kuchyní si však našla cestu teprve zhruba před 20 lety. Hojně se pěstuje zejména v Číně, Thajsku, Austrálie, Africe, Karibiku a Malajsii. Používá se zejména jako koření na ryby a mořské plody, na dochucení kuřecího masa, rýžových pokrmů, polévek nebo k přípravě čajů. Zejména thajská a vietnamská kuchyně by nemohla bez listů citronové trávy existovat. Společně s kari a čatní dodává pokrmům pikantní chuť. Vhodná je kombinanace citroney s koriendrem, šalotkou, česnekem a paprikou. V lidovém léčitelství účinně působí na žaludeční potíže, při nevolnostech a usnadňuje trávení. Upravuje rovněž hladinu cholesterolu. Čaj podporuje schopnost myšlení a koncentrace. Dálší možností je využití citronové trávy jako obkladů k hojení otoků a při svalových bolestech. Je také přidávána do vonných tyčinek, protože odpuzuje hmyz.

Pěstuje se jako vytrvalá travina exotického původu. Dorůstá výšky 100 - 150 cm a tvoří husté trsy trávovitých listů vyrůstající s cibulovité báze. Listy jsou úzké, šedozelené a rostou v trsu společně s rákosovitými stébly. Pro rostlinu je specifické silné citrónové aroma a chuť. Kvete drobnými klásky. Květy se však objevují pouze v tropických oblastech nikoli v našem prostředí. Rostlinu je možné pěstovat i v květináči, který však na zimu přemisťujeme do místnosti bez mrazu.

Bylinu uchováváme čerstvou v mikrotenovém sáčku v lednici. Sušené stonky uchováváme v dobře uzavřené nádobě. Stonky před sušením nasekáme na drobné části. Před jejich použitím je pak musíme máčet v horké vodě. Suché stonky je možné umlít. Následně se mohou použít přímo do pokrmů.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: C. flexuosus (citrónová tráva) - podobá se citronele, dorůstá však vyšší výšek. Stébla jsou zbarvená dočervena.

C. martinii var. motia (růžová palma) - vyznačuje se drobnějším růstem. Šedozelené listy voní po růžích. Hodí se proto do nejrůznějších moučníků a dezertů.
Původ: Cejlon, jižní Indie
Druh: bylina
Typ listu: vonné, velké listy, trávovité
Výška: 100 - 150 cm
Vůně: Voní po citronu.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Tvarování / řez: Na podzim rostlinu seřezáváme zhruba 10 cm nad zemí. S příchodem jara začne rostlina opět rašit. V této době ostříháme všechny odumřelé části rostliny.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vhodné je slunné stanoviště.
Teplota: Citronela je na zimu velmi citlivá. I když snese krátkodobě mírné mrazíky a zasněžení, před příchodem zimy je třeba rostlinu chránit. Rostlinu přemisťujeme s květináčem do světlé místnosti při teplotě okolo 5 - 10 st. C. Hodí se proto raději pro pěstování v nádobě nežli v záhoně. Ven rostlina přijde od jara do podzimu. Letněním venku rostlina zajistíme dostatek vonných silic.
Voda: Pravidelná zálivka je nutností, zejména v létě při pěstování v květináči, kde zemina rychle vysychá.
Hnojení: V létě rostlinu hnojíme jednou za 14dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva.
Množení: Množení je možné semeny nebo dělením trsů.
Přesazování: Při pěstování v květináči by se rostlina měla každoročně přesadit. Je třeba dbát na to, aby se kořeny nepoškodily.
Sadba: Semena vyséváme do květináčků, semena vzejdou zhruba za měsíc. Ven přijdou semenáče až v létě.
Tip: Citronelu lze snadno pěstovat jako pokojovou rostlinu.

Články na téma Citronová tráva


Které bylinky a zelené koření můžete pěstovat doma celoročně

Které bylinky a zelené koření můžete pěstovat doma celoročně

Mít v kuchyni malou bylinkovou zahrádku, to je pro spoustu lidí splněný sen. Člověk by snadno mohl nabýt dojmu, že mu doma snadno poroste cokoliv. Jenže je to trochu složitější a zdaleka ne každá voňavá bylinka prostředí kuchyně vytrvale snese. Které druhy patří mezi odolné? Které vám v kuchyni vydrží po celý rok?