Domácí štěstí | Helxine soleirolii, Soleirolia soleirolii

Helxine ve své domovině na středomořských ostrovech je používána zahradníky jako tráva. Roste zde tak bujně, že ji najdete snad na každé skále nebo ve spárách mezi dlaždicemi.

Tato drobná rostlinka vytváří koberec plný drobných, kulatých lístečků, které rostou na narůžovělých stoncích. Kvete drobnými, nenápadnými kvítky, které se objevují během celého roku.

Charakteristika rostliny

Původ: středomořské ostrovy Korsika a Sardínie
Druh: převislá pokojová rostlina
Typ listu: malé listy, laločnaté
Barva listu: zelené
Použití: Rostlina vynikne v závěsné nádobě.
Tvarování / řez: možné
Trvanlivost: Rostlinu se mnohdy nedaří pěstovat příliš dlouho, protože vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu.
Světlo: Vhodné je světlé stanoviště, ne však přímé slunce. Snáší však i polostín, kde se rostlině mnohdy daří lépe než na okenním parapetu.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: středně

Požadavky na pěstování

Světlo: Vhodné je světlé stanoviště, ne však přímé slunce. Snáší však i polostín, kde se rostlině mnohdy daří lépe než na okenním parapetu.
Teplota: Rostlina není náročná na teplotu, běžná pokojová teplota je ideální, miluje však i chlad. Teplota by neměla klesnout pod 7 ˚ C.
Voda: V době vegetace zaléváme vydatně, v zimě zálivku omezíme. Substrát nikdy nesmí vyschnout, jinak listy začnou zasychat. Opomenutou zálivkou rostlina ztrácí na kráse a v horším případě může být i pro rostlinu osudnou.
Vlhkost: Vyžaduje časté rosení a květináč s rostlinou rovněž postavíme do misky s vlhkými oblázky. Nedostatek vzdušné vlhkosti způsobuje zasychání mladých listů.
Hnojení: V době vegetace hnojíme každé 2 týdny standardním tekutým hnojivem. V zimě 1x za měsíc.
Množení: Množíme dělením trsů při přesazování nebo hřížením. Kolem květináče postavíme misky s vlhkou zeminou, na které položíme převislé stonky a připevníme je drátkem. Po zakořenění je odstřihneme od mateřské rostliny.
Přesazování: Do květináče zasazujeme více menších kusů, aby brzy zarostl hustým porostem a tehdy, když kořeny zcela vyplní květináč.
Zemina: rašelinový substrát nebo jednotná zemina
Problémy: Na příliš tmavém nebo teplém stanovišti se rostlina vytáhne a ztrácí na kráse.

Články na téma Domácí štěstí


Tajemné jmelí

Tajemné jmelí

Jmelí bylo kdysi součástí pohanských obřadů, a je zahalené do celé řady tajemných mýtů a legend. Co nám má jmelí domů přinést?

Jaké dřeviny se hodí pro typické venkovské zahrádky?

Jaké dřeviny se hodí pro typické venkovské zahrádky?

Kdo jezdil na prázdniny k babičce a dědovi, určitě zde trávil nejvíce času v zahradě. A určitě si též pamatuje, jak taková typická venkovská zahrádka vypadala. Chcete své zahradě vtisknout nostalgii té babičkovské?