Vřesovec | Erica

Vřesovec je stálezelená rostlina, která roste keříkovitě. Dorůstá podle druhu výšky 10 - 30 cm. Tvoří drobné jehlicovité listy, které mohou nést nejrůznější odstíny zelené barvy. Od jara do konce roku vykvétá zvonečkovitými květy bílé, růžové nebo červené barvy. Správným seskupením při výsadbě můžeme dosáhnout toho, že se budeme těšit z květů po celý rok.

I když je rostlina mrazuvzdorná, je lepší ji obstarat zimní přikrytí chvojím. Jarní zkracující řez provádíme po odkvětu. Druhy kvetoucí v létě seřezáváme až příští jaro.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: E. cinerea (vřesovec popelavý) - dorůstá výšky až 40 cm. Jemně větvené výhony nesou drobné, stálezelené lístky, které jsou krátce jehlicovité uspořádané přeslenovitě. Od července kvete růžovými květy. Druhy: Alba (bílé květy), Pallas (purpurově růžový), Atrorubens (rubínově červený), Golden Drop (růžový);

E. vagans (vřesovec těkavý) - dorůstá výšky až 30 cm. Stálezelené, jehlicovité lístky jsou uspořádány v přeslenech. Od července do září kvete růžovými květy. Druhy: St. Keverne (lososově růžový), Lyonesse (bílý);

E. arborea (vřesovec stromovitý) - dorůstá výšky až 3 m. V našich podmínkách je nutné přezimování v místnosti bez mrazu. Podobá se vzrůstem cypřišku. Jehlicovité listy tvoří velmi jemné. Kvete v létě bílými zvonkovitými květy.

E. carnea (vřesovec pležový) - dorůstá výšky okolo 20 cm. Listy jsou tmavě zelené, drobné květy se objevují na jaře zhruba od března do května. V teplých zimách však může kvést dříve.

E. tetralix (vřesovec čtyřřadý) - dorůstá výšky 10 - 20 cm. Roste jako vzpřímený keřík tvořící našedlé listy. Kvete růžovými květy v koncových chocholících.
Původ: západní Evropa
Druh: stálezelená rostlina
Typ listu: malé listy, stále zelené
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová, vínová, purpurová, červená
Kvete: Kvete podle druhu od jara do podzimu.
Výška: 5 - 30 cm
Náročnost pěstování: Není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se do vřesovišť nebo jako půdní kryt. Výborně se také hodí v sezóně do truhlíků či okrasných nádob.
Tvarování / řez: Po odkvětu rostlinu seřezáváme. Neřežeme však do starého dřeva.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: žádá zimní přikrytí
Vlhkomilnost: normální
Substrát: kyselá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: duben, květen, Červen, Červenec, srpen, září, Říjen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné světlé stanoviště.
Množení: Vřesovce je možné množit v létě pod sklem řízkováním nebo hřížením.
Sadba: Při výsadbě rostlinu vysazujeme do kyselé půdy - rašeliny.
Zemina: dobře propustná kyselá půda

Články na téma Vřesovec


Jak vysadit na zahradě keře?

Jak vysadit na zahradě keře?

Keře jsou rozmanitou skupinou dřevin, které mají v zahradě široké využití pro různá stanoviště. Jaké vybrat a kam je zasadit?