Fenykl hlíznatý | Sladký fenykl | Foeniculum vulgare var. dulce

Hlíznatý fenykl patří mezi zeleninu Středomoří. Pěstovali ho již staří Římané a Řekové. Cenili si ho jako lahůdkovou zeleninu i pro jeho léčivé účinky, které působí zejména na zažívací ústrojí. Čaj ze semen odstraňuje zácpu a tlumí nadýmání. Tyto vlastnosti má i fenyklová bulva, která se výborně hodí do salátů, nebo se dále používá tepelně upravená, kdy se její chuť ještě zjemní. Zelenou nať je možné použít rovněž do salátů nebo na dozdobení pokrmů. V Itálii jsou oblíbenou pochutinou tence nakrájené plátky fenyklu pokapané olivovým olejem. Listy a hlíza jsou bohaté na vitamín A a C. Velá rostlina je silně aromatická. Nejvyšší obsah silic je v semenech.

Rostlina tvoří kratší, tlusté stonky vyrůstající z kořene a obklopují bulvu. Ze spodu stonku rostou široké, zdužnatělé listové pochvy, které jsou hrubě rýhované a tvoří nadzemní, zploštělou hlízu - bulvu bílé barvy. Užitnou částí rostliny je právě tato hlíza, která může být velká až 15 cm a váží až 200 g. Listy jsou silně zpeřené, úkrojkovité, nitkovité a jsou nápadně podobné listům kopru. Pěstuje se zejména v Itálii, Nizozemí a Francii. U nás se rostlina příliš nepěstuje a dováží se. Na záhoně je velice dekorativní, bílá barva hlízy se zelenými listy je velice poutavou podívanou. Velkou výhodou při pěstování této rostliny je její odolnost vůči chorobám a škůdcům. Pěstuje se jako dvouletá rostlina. Zatímco v prvním ruce vytvoří užitnou bulvu, v druhém roce vykvétá žlutými okolíky a tvoří semena.

Příbuzný fenykl obecný se pěstuje pro nať a semena. Je silně aromatický a pěstuje se jako dvouletá případně vytrvalá rostlina. Tvoří štíhlé a vysoké stonky dorůstající až 180 cm. Tvoří členěné listy s nitkovými úkrojky a výraznou pochvu. Dužnatý kořen se postupně rozšiřuje do řídkého trsu. Od července do října kvete drobnými květy žluté barvy. Po odkvětu se tvoří vejčitá dvounažka. Čaj ze semen je vhodný zejména pro kojící matky, protože podpruje činnost mléčných žláz. Dále uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání. V kuchyni se používá při výrobě pečiva a cukrovinek, při přípravě čerstvých ryb. Listy fenyklu obecného je možné použít nasekané do salátů, nádivek, polévek, na dochucení vařené zeleniny. Bulvy se používají stejně jako kořenová zelenina. Semena a listy se dále používají v kosmetice do pleťových vod, semena se využívají k vývarům na obklady očí. Dále je možné je žvýkat, aromatizují dech. V kosmetice se využívají na výrobu mýdel.

Semena fenyklu obecného sklízíme až dozrají, následně se suší. Používají se k omáčkám a rybím pokrmům. Listy se sbírají dle potřeby a je možné je zamrazovat nebo vyluhovat v octě či oleji. Hlízy se sklízí před příchodem prvních mrazíků. Pokud před příchodem zimy hlízy plně nedorostou, je možné záhon zakrýt bílou netkanou textilií. Hlízy se odřezávají od kořene přímo na záhoně, aby nedošlo k jejich rozpadnutí. Jsou choulostivé na otlačení, brzy pak začnou hnědnout a brzy se znehodnotí. Pokud rostlinu vyrýpneme i s kořenem, je možné rostlinu uskladnit i s kořenem v písku v chladném sklepě, kde je rostlina k dispozici po celou zimu.

Charakteristika rostliny

Původ: Středomoří
Typ listu: střední listy, roztřepené či vícetvaré
Barva květu: žlutá
Vůně: Rostlina je silně aromatická. Voní po anýzu.
Náročnost pěstování: Fenykl není náročný na pěstování.
Trvanlivost: Je to dvouletá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na světlém stanovišti, chráněném před větrem.
Teplota: Snese i nízké teploty, avšak nepravidlené kolísání teplot rostlině nesvědčí.
Voda: Nepravidelná zálivka způsobuje praskání hlíz.
Množení: Množí se semeny.
Přesazování: Sazenice nesnášejí přesazování.
Sadba: Semena vyséváme v polovině července, aby se hlízy vyvíjely lépe ve zkracujícím se dni. Vysáváme je přímo na záhon např. po raných bramborách, raném salátu, kedlubně či hrášku. Semena vzcházejí velmi pomalu. Pokud vysazujeme na záhon přímo sazenice, nevysazujeme je příliš hluboko, aby nevytvářely vytáhlé hlízy.
Zemina: Vhodná je půda bohatá na humus.
Problémy: Dlouhý den způsobuje vybíhání rostlin do květu jíž v prvním roce. Semena proto vyséváme až v polovině července.