Jitrocel kopinatý  | Myší ouško, Ranocel | Plantago lanceolata

Je to vytrvalá bylina, která vytváří přízemní růžici dlouze kopinatých celokrajných listů se souběžnou žilnatinou, jejichž téměř lysá čepel se zužuje v dlouhý žlábkovitý řapík. Z listové růžice vyrůstá několik přímých rýhovaných stvolů, které jsou 10 až 30, vyjímeně i 50 cm vysoké a nesou krátký vejitý až krátce válcovitý klas s drobnými pravidelnými květy, nahloučenými v paždí šupinovitých a hnědě zbarvených listenů. Oboupohlavné čtyřčetné květy jsou srostloplátečné. Z drobné čtyřcípé hnědavé koruny vyčnívají čtyři nápadné tyčinky s dlouhými bělavými nitkami a žlutými prašníky. Plod je vejčitá tobolka obsahující dvě dosti velká leskle hnědá semena.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: jitrocel prostřední (Plantago media) - vyznačující se eliptickými listy a bílými korunami s fialovými prašníky

jitrocel větší (Platago major) - který má široce vejčité listy a řídký klas květů, který je často delší než stvol

Druh: Trsnatá vytrvalá rostlina
Typ listu: střední listy
Barva květu: bílá
Kvete: Jitrocel kopinatý kvete v Česku od května do září.
Výška: 10 - 40 cm
Použití: Jitrocel patří mezi nejvýznamější léčivé byliny.oblíben především jako prostředek usnadňující odkašlávání při chronických zánětech průdušek, astmatu a dalších chorobách dýchacích cest.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, Červen, Červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Louky, meze, pastviny, výslunné stráně, trávníky, podél cest, lomy, rumiště, písčiny, parky, zahrady, pole.
Zemina: Preferuje půdy vlhčí, hlubší, hlinité až hlinitopísčité, zásadité až neutrální, vyskytuje se však i na stanovištích písčitých, štěrkovitých a kamenitých.
Sušení: Pro správné sušení se doporučuje sušit ve vrstvách o maximální tloušťce 5 cm ve stínu, ale dá se předsušit i na slunci. Při sušení za umělé teploty se doporučuje sušit o teplotě do 40 °C.

Články na téma jitrocel


Jitrocelový sirup si můžeme vyrobit doma

Jitrocelový sirup si můžeme vyrobit doma

Příchod podzimu neznamená jen malebné zbarvení listů na stromech nebo bohatou úrodu hub v lesích, ale často také nachlazení, chrapot a další onemocnění horních cest dýchacích. Ulevit nám přitom může třeba jitrocelový sirup nebo čaj.

Jaké bylinky pomáhají s léčbou a prevencí plicních onemocnění

Jaké bylinky pomáhají s léčbou a prevencí plicních onemocnění

Plicník lékařský to již má svém názvu, funguje však i takový podběl, šalvěj a některá koření. Samozřejmě je třeba nejvyšší opatrnost a konzultace s lékařem, pokud již naše plíce onemocní a o to víc, pokud je nemoc virového původu. Bylinky a koření však opravdu pomohou, přesto nemůže mít tento článek ambice pomáhat s léčbou, nýbrž má charakter pouze informativní.

Proti nachlazení pomůžou nejen bylinky, ale i některé pokojové rostliny

Proti nachlazení pomůžou nejen bylinky, ale i některé pokojové rostliny

Spousta lidí se za každou cenu vyhýbá vyráběným lékům a snaží se obracet k přírodě. Ta často na mnohé neduhy stačí, nakonec i mnoho účinných látek v oficiálních lécích pochází z přírody, nejsou vyráběné uměle. Pokud je to však opravdu třeba, lékaři a lékárně se nevyhneme. Nyní si však představme bylinky a pokojové rostliny, které nám pomohou v první linii a třeba nás i vyléčí.