Tato křehká keříkovitě rostoucí rostlina je velice dekorativní po celý rok. Kouzlo jejím listům dodává výrazná žilnatina a to tak, že listy připomínají batiku. Listy šípovitého tvaru mohou být červené, růžové, zelené nebo krémové. Kaládie na jaře kvete, květy však zanikají v pozadí nápadných listů.

V říjnu, kdy rostlině začnou žloutnout listy, omezíme zálivku, až se hlízy zatáhnou. Hlízy necháme buď v suché zemině nebo je z ní vyndáme. Přezimujeme je při teplotě 16 - 18 ˚ C. V březnu je opět zasadíme do země.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: C. humboldtii má zelené listy s bílými skvrnami, V. picturatum nese dlouhé, úzké, zelené listy s bílou žilnatinou
Původ: tropická Amerika
Druh: pokojová rostlina
Typ listu: střední listy, srdčité
Barva listu: různobarevné
Kvete: Květy se objevují na jaře.
Výška: 25 - 50 cm
Vůně: Květy nevoní.
Náročnost pěstování: Rostlina je poměrně náročná na pěstování. Vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost.
Tvarování / řez: nemožné
Hydroponie: ano
Trvanlivost: Při správné péči je to dlouhodobá pokojová rostlina.
Světlo: Ideální je světlé až polostinné stanoviště. Přímé slunce je škodlivé. Nedostatek světla však způsobuje, že listy nejsou dostatečně zbarvené.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: středně
Doba květů: březen, duben, květen

Požadavky na pěstování

Světlo: Ideální je světlé až polostinné stanoviště. Přímé slunce je škodlivé. Nedostatek světla však způsobuje, že listy nejsou dostatečně zbarvené.
Teplota: Pěstujeme při teplotě okolo 20 ˚ C. Zaschlé hlízy se přezimují při teplotě 16 - 18 ˚ C. Na příliš chladném stanovišti se listy svinují a odumírají.
Voda: Dokud jsou listy dekorativní zaléváme mírně. Začátkem podzimu zálivku omezíme, v zimě nezaléváme vůbec.
Vlhkost: Zvýšená vlhkost je nutností. Květináč umístíme do misky s vlhkými oblázky. Listy nesnáší rosení, proto mlžíme pouze okolí rostliny.
Hnojení: V době vegetace hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem.
Množení: Zjara množíme dělením hlíz, které vyžadují vysokou vlhkost a teploty nad 20 ˚ C, aby vyrašily.
Zemina: rašelinový substrát nebo jednotná zemina
Letnění: nemožné
Problémy: Průvan a přemokření přináší na listech plíseň.
Škůdci: Rostlina je často napadána mšicemi.

Články na téma Užovník


Podražec roste i u nás, ale ty exotické vás opravdu uchvátí

Podražec roste i u nás, ale ty exotické vás opravdu uchvátí

Podražce, tyto vytrvalé, přímé a nebo popínavé byliny, keře, dřevnaté liány a výjimečně i stromy jsou zpravidla aromatické a překvapí roztodivností svých květů (pozor však, květy obvykle nevoní, ale zapáchají) . Je to orchidej, není to orchidej? Ale je nějaká divná. Tak asi zní slova mnohých, kdo podražce spatří poprvé.

Únor: Množení pokojových rostlin

Únor: Množení pokojových rostlin

Pokojové rostliny množíme zejména na jaře, kdy jim končí období zimního klidu. Množit lze starší exempláře, které můžeme množením nahradit nebo si novou rostlinku vypěstovat z množícího materiálu, který je možné zakoupit nebo nám jej někdo poskytne. Před započetím množení však zkontrolujte, zda máte čerstvý substrát a připravte si ostrý nůž nebo nůžky, kterými odebíráme materiál pro množení.