Kamélie | Zimní čajová růže | Camellia japonica

Ve své domovině tato úchvatná rostlina roste v chladných, horských lesích Japonska. Alfou a omegou celého pěstování v bytových podmínkách je vysoká vlhkost vzduchu a chladno, jedině tak se můžeme dočkat nádherných květů, které se objevují od ledna do března. Kamélie roste jako keř nesoucí lesklé, tmavozelené listy. Největší ozdobou jsou ovšem květy, které jsou velice podobné čajovým růžím. Čeká vás však zklamání, květy kamélií nevoní. Květy jsou buď jednoduché nebo plné a nesou většinou nejrůznější odstíny růžové a červené nebo jsou i dvoubarevné.Výjimkou však nejsou ani květy bílé, byť o ně není již takový zájem.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: C. sasanqua nese převislé výhony a lépe se hodí pro pěstování v bytových podmínkách, C. sinensis nese bílé drobné květy rostoucí jednotlivě
Původ: Japonsko, severní Čína
Druh: kvetoucí rostlina vhodná pro venkovní letnění
Typ listu: vejčité, kožovité
Barva listu: tmavě zelené
Kvete: Kvete na jaře a v pozdním létě.
Výška: 50 - 125 cm
Vůně: Květy nevoní.
Náročnost pěstování: Je to poměrně náročná rostlina na pěstování. Jakákoliv nepravidelnost či prudký přechod teploty či vlhkosti vzduchu má za následek opad poupat.
Trvanlivost: Při správné péči je to dlouhodobá pokojová rostlina.
Světlo: Vyžaduje dostatečně světlé stanoviště bez přímých slunečních paprsků.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: kyselá půda
Náročnost na pěstování: náročná
Doba květů: Únor, březen, duben, Červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Světlo: Vyžaduje dostatečně světlé stanoviště bez přímých slunečních paprsků.
Teplota: Rostlina je poměrně náročná na teplotu, takže pro pěstování v paneláku není právě vhodná. Až do rozvití poupat kamélii udržujeme při teplotě 10 – 12 º C. V době květu by neměly být teploty vyšší jak 16 º C, jinak shazuje poupata. Po odkvětu ros
Voda: Od podzimu do jara zaléváme vydatně tak, aby byl substrát stále mírně vlhký. Opomenutí zálivky vede k opadu poupat. V době tvorby poupat zálivku omezujeme. Zaléváme zásadně odraženou vlažnou vodou.
Vlhkost: Zvýšená vlhkost je nutnost, aby se rostlině dařilo. Listy proto pravidelně rosíme a květináč umístíme do misky s vlhkými oblázky. Květy nerosíme. Listy pravidelně omýváme vlhkým hadříkem, čímž zvyšujeme také vzdušnou vlhkost.
Hnojení: Hnojíme od prosince do června hnojivem pro rostliny v kyselých půdách (např. rhododendrony).
Množení: Množíme vrcholovými výhonky (bez poupat) odebraných v srpnu. Řízky zakořeňují po 8 týdnech v půdě při teplotě 20 º C.
Přesazování: Přesazujeme vždy po odkvětu každý druhý rok.
Zemina: kyselá zemina (např. pro rhododenrony nebo nejlépe substrát pro kamélie)
Letnění: V létě rostlina vyžaduje vzdušné polostinné stanoviště v zahradě či na terase. Pobyt v bytě přes celé léto rostlině příliš nesvědčí.
Čištění: Listy pravidelně omýváme vlhkým hadříkem, čímž je zbavuje prachu a rostlině zajistíme zvýšenou vlhkost vzduchu.
Problémy: Při nesprávné péči rostlina shazuje poupata.
Škůdci: Na příliš teplém stanovišti rostlinu napadají mšice.

Články na téma Kamélie


Které pokojové rostliny kvetou bíle?

Které pokojové rostliny kvetou bíle?

Módní barvou letošních Vánoc je bílá, barva symbolizující čistotu, nevinnost, ale také zimu, sníh, jinovatku a mráz. Bílé mohou být svíčky, vánoční ozdoby, různé efekty, ale také květy pokojových květin. Které kvetou právě na Vánoce a v zimě bíle?