Modřín | Larix

Modřín patří jedny z mála opadavých jehličnatých dřevin. To znamená, že na zimu jehlice shazuje a je zcela holý. Na jaře se na bulkovitých větvích začínají objevovat svazečky měkkých jehlic světle zelené barvy. Jehlice mohou být kromě zelených, také namodralé nebo zelenomodré. Na špičkách větví rostou jednotlivé jehlice. Na podzim modříny pomalu žloutnou a opadávají. Rostlina kvete samčími květy růžovočervené barvy, které se po opylení mění v hnědé šišky. Jsou vejčité a zůstávají na stromě několik let. Rostlina roste poměrně rychle, tak se příliš nehodí do malé zahrady. Za 10 let vyroste zhruba o 4 - 5 metrů. Do malých zahrad vybíráme raději převislé druhy.

Rostlina hluboce zakořeňuje, protože tvoří bohatý kořenový systém. Modřín je tak hluboce ukotven v zemi a proto nehrozí jeho vyvrácení.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: L. decidua (modřín opadavý) - tvoří světle zelené jehlice. Dorůstá výšky okolo 30 m. Je to otužilý druh. Kultivary: Corley (zakrslý druh), Horizontalis (poléhavý růst), Pendula (převislý druh); Compacta (hustě rozvětvený, zakrslý);

L. kaempferi (modřín japonský) - dorůstá výšky cca 25 m. Tvoří modrozelené jehlice, které mají na spodní straně bělavé pruhy. Dobře snáší znečištěné ovzduší, méně již sucho. Druhy: Diana (pokroucené, načervenalé větve), Blue Rabbit (tvoří pyramidální tvar, namodralé jehlice); Nana (zakrslý druh s modrými jehlicemi); Wolterdingen (zakrslý, větve jsou mírně pokroucené, modrozelené jehlice);

L. x eurolepis (modřín euroasijský) - vznikl jako kříženec výše uvedených druhů. Jako malá rostlina roste poměrně rychle, postupně se růst zpomaluje.

L. gmelinii (modřín dahurský) - otužilý druh, jehlice shazuje na podzim velmi dlouho.

L. laricina (modřín americký) - nese úzké namodralé jehlice a drobné šišky. Je otužilý, je však náročnější na zálivku.
Původ: mírný pás severní polokoule
Druh: opadavý jehličnan
Typ listu: střední listy, opadavé
Výška: 100 - 3000 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se jako solitéra.
Trvanlivost: Při správné péči je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: kyselá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vyžaduje slunné stanoviště.
Voda: Modřín je poměrně náročný na zálivku. Na suchém stanovišti je nutná pravidelná zálivka.
Vlhkost: Rostlina nesnáší přemokření.
Hnojení: Na hnojení rostlina není příliš náročná, zejména proto, že hluboce koření a výživu si bere z hlubších vrstev půdy.
Množení: Možno množit semeny, ale ty špatně zakořeňují.
Zemina: dobře propustná kyselá půda
Problémy: Pokud rostlina najednou zajde, příčinou je nejspíš příliš těžká, špatně odvodněná půda.