Leknín patří mezi klasiku, která by neměla chybět v žádném jezírku. Tato půvabná vodní rostlina je totiž skutečným skvostem, který uchvátí každého. Právem proto bývá leknín označován za krále vodních rostlin ba co víc, za krále jezírek. Existuje mnoho druhů, které se rozdělují do skupin podle vzrůstu a hloubky výsadby. I když se hodí spíš do hlubších zón jezírka, existují i zakrslé druhy, které můžeme vysadit do mělké zóny. Při výsadbě vodní plochy lekníny však mějte na paměti, že by měl hustý porost listů měl vodní hladinu zakrývat maximálně do jedné třetiny, aby měly dostatek světla ponořené rostliny. Jinak dopřávají stín rybám. Listy jsou velké a mají oválné čepele s laloky. Jsou lesklé a tmavě zelené, rub je však světle zelený nebo vínový. Úchvatné květy mají hvězdicovitý tvar. Skládají se z mnoha okvětních plátků a mnoha žlutých prašníků, které jsou uprostřed květu. Na noc se květy zavírají. Mohou být jednoduché, poloplné i plné v nejrůznějších barevných odstínech bílé, žluté, měděné, růžové nebo červené. K vidění jsou i ve volné přírodě na hladinách rybníků, které jsou obvykle chráněné před větrem. Rostou velmi bujně a vytvářejí velký kořenový bal.

Pěstovat by se měly ve speciálních nádobách – plastových koších, které rostlinám zajistí dostatek živin a opory a navíc rostlinám brání v nadměrnému rozrůstání. Pěstování v nádobách rostlinám nejen zajistí napadení škůdci, ale také lepší údržbu. Koš s rostlinou není problém při čištění jezírka bez problémů vyndat, pokud není příliš těžký. Leknín umístíme do nádoby spolu se speciálním substrátem pro vodní rostliny a nahoru umístíme kaménky nebo štěrk, aby se voda ihned nezkalila. Lekníny nesnáší pohyb vody, proto je nevysazujeme v blízkosti vodotrysků, vodopádů, vývěvových kamenů nebo do ústí potoků. Pro pěstování je optimální pH 6,8 – 8,5.

Přezimování leknínů Ve větších jezírkách leknínů bez problémů přežívají. V zimě je však třeba zajistit pravidelné okysličené vody. Pokud se rozhodneme na zimu vodu z jezírka vypustit (malé vodní plochy), vznikne problém, co s vodními rostlinami. Máme 2 možnosti. Buď je necháme na dně nádrže a zahrneme je vysokou vrstvou spadaného listí, popř. slámy nebo sena. Může však dojít k přesušení nebo poškození hlodavci, takže je lepší rostliny kontrolovat. Lepší varianta je leknín i s balem vyjmout a uložit ho na bezmrazém místě (sklepě). Ideální je uložení v nádobě s vodou. Tento způsob přezimování je nejjistější. Do jezírka lekníny vracíme od dubna.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Zakrslé druhy leknínů: hodí se do malých jezírek o hloubce vody do 23 cm. Rozrůstají se do plochy až 45 cm. Druhy: Candida (bílé květy, červená blizna), Aurora (žluté květy zoranžoví, později zčervenají), Ellisiana (tmavě červené květy), Caroliniana (světle růžové květy), Odorata Minor (bílé vonné květy), Comanche (meruňkové květy), Helvola (žluté květy), Indiana (růžovooranžové květy);
Malé lekníny: ideální do jezírek s hloubkou od 15 do 45 cm. Rozrůstají se až do 60 cm. Druhy: Loose (bílé hvězdicovité květy), Phoebus (žluté květy s načervenalým nádechem), Eucharis (sytě růžové květy), Pink Opal (tmavě růžové vonné květy), Somptuosa (světle růžové květy), Hermine (bílé květy), Gloriola (červené květy);
Středně velké lekníny: potřebují hloubky minimálně 23 cm, ideální je však 60 cm. Rozrůstají se do šířky až 90 cm. Druhy: Attraction (granátově červené květy), Moorei (žluté květy), Amabilis (růžové květy), Tuberosa (čistě bílé květy), Fabiola (růžovočervené květy), Masaniello (velké růžové květy), Sunrise (žluté květy), Mrs. Richmond (sytě růžové květy), Bory de Saint Vincent (červené květy);
Velké lekníny: rozrůstají se až do plochy 1,4 m. Hodí se do velkých jezírek, protože vyžadují hloubku okolo 120 cm. Druhy: Picciola (karmínové květy), Formosa (růžové květy), Alba (bílé květy), Virginalis (bílé květy), Leviathan (světle růžové vonné květy), Attraction (červené květy)
Druh: vodní rostlina
Typ listu: laločnaté
Barva listu: tmavě zelené
Barva květu: bílá, krémová, oranžová, růžová, fialová, vínová, purpurová, červená, žlutá
Kvete: Květy se objevují od května do září. Při teplém podzimu však vydrží kvést až do října, nebo do prvních mrazů.
Šířka: 45 - 140 cm
Výška: 20 - 250 cm
Vůně: Květy silně voní.
Použití: Zakrslými druhy je možné osázet i okrasné nádoby, sudy, kýble atd.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: stojící voda
Substrát: jílovitá
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, červen, červenec, srpen, září, říjen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je slunné stanoviště chráněné před větrem. Rostlině se daří ve stojaté vodě. V polostínu méně kvetou.
Hnojení: V průběhu léta je přihnojujeme. Nejjednodušší jsou hnojivé tyčinky pro lekníny nebo přimícháme do susbstrátu rohovinovou moučku. Bez dostatečné výživy leknín příliš nekvete.
Množení: Lekníny se množí dělením od dubna do května. Zvláště starší exempláře je třeba rozdělit. Každá část však musí mít pupeny nebo mladé listy.
Přesazování: Pokud rostlina není v nádobě s průměrem alespoň 50 cm, je nutné rostlinu přesazovat každoročně. Za každou sezónu má totiž výrazné přírůstky. Jinak stačí přesazovat každé 3 roky.
Sadba: Lekníny sázíme od začátku května do začátku června.
Zemina: těžká jílovitá půda
Tip: Lekníny je možné nechat přezimovat ve sklepě.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jaké jsou nároky na pěstování leknínu?

Lekníny potřebují slunce a teplou vodu, aby se dobře dařily. Je důležité, aby měly dostatek živin a byly pravidelně ošetřovány.

Jak často je třeba měnit vodu v nádrži s leknínem?

Vodu v nádrži s leknínem je třeba měnit každých několik dní, aby se zabránilo hromadění bakterií a řas.

Jaké jsou nejčastější problémy při pěstování leknínu?

Nejčastějšími problémy jsou napadení škůdci, jako jsou mšice a slimáci, a hniloba kořenů. Je důležité pravidelně kontrolovat rostlinu a přijmout opatření, pokud se objeví nějaké problémy.

Články na téma Leknín


Nádherně rozkvetlé lekníny není složité pěstovat, chce to místo, přiměřenou hloubku a vhodný druh

Nádherně rozkvetlé lekníny není složité pěstovat, chce to místo, přiměřenou hloubku a vhodný druh

Pro malá, titěrná a mělká zahradní jezírka nejsou lekníny příliš vhodné, tedy s výjimkou trpasličích odrůd. Pokud ale máte v jezírku dost místa, aby nebylo jen o leknínech, a pokud je i dostatečně hluboké, s chutí do toho. Dokonce je nebudete muset ani zazimovávat, tedy ukrývat před zimou do bezpečí, aby nezmrzly, pokud zvolíte správný druh a kultivar. A kdy lekníny přesazovat? Nejlépe právě nyní v dubnu!

Jak pěstovat lekníny v zahradním jezírku?

Jak pěstovat lekníny v zahradním jezírku?

Leknínům se říká krásně česky „vodní růže,“ a že jsou opravdu nádherné, byť doslova vyrůstají ze substrátu, který obsahuje i chlévský a koňský hnůj. Úspěšně můžeme pěstovat lekníny i ve svém zahradním jezírku. Jak?