Maliník obecný | Rubus idaeus

Maliník roste jako keř dorůstající do výšky 50 až 200 cm. Tvoří zdřevnatělé lodyhy, které jsou podle druhu trnité či nikoliv (beztrnné druhy), rostou vzpřímeně nebo obloukovitě převislé. Listy jsou tří- až pětičetně lichozpeřené a mají sytě zelenou barvu. Jejich spodní strana je plstnatá. Od května do června kvete rostlina drobnými květy, které mohou být bílé nebo narůžovělé. Nevýrazné květy jsou obvykle uspořádány v hroznovitých latách. Po odkvětu se tvoří aromatické plody červené barvy - maliny. Kromě obvyklých červených plodů, jsou k dostání i druhy s růžovými, žlutými nebo oranžovožlutými plody. Kromě toho existují odrůdy, které kvetou a plodí jednou do roka nebo dvakrát, jde o tzv. podzimní a letní druhy. Podzimní odrůdy (dvakrát plodící) plodí na jednoletých výhonech, které narostly během roku. Letní odrůdy (jednou plodící) plodí na dvouletém dřevě (výhony, které narostly předchozí rok). Tyty výhony se proto neodstraňují.

Kromě plodů, které obsahují vitamín C, se sbírají k sušení listy sloužící v bylinkářství jako podpůrný prostředek při průjmech.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Jednou plodící druhy:
Canby, Rubín, Veten, Granát, Zeva II;

Dvakrát plodící (remontující):
Ada, Heritage, Ljulia, Medea
Druh: ovocná dřevina
Typ listu: střední listy, opadavé, zubovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová
Kvete: Kvete od května do června, od srpna do září.
Výška: 50 - 150 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Tvarování / řez: Při výsadbě výhony zkracujeme na 30 cm. Další řez provádíme u mladých výhonů, které během roku vyrostly, vykvetly a plodily. Poté však odumírají a usychají. Proto je ihned po sklizni seřezáváme těsně nad zemí. Nové výhony budou mít dostatek světla pro růst. Dále také odstraníme všechny slabé výhony. U dvakrát plodícíh odrůd odstraňujeme odstraňujeme na podzim všechny výhony.
Trvanlivost: Výsadba maliníku má životnost zhruba 10 let.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, Červen, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné slunné stanoviště.
Voda: Během suchého počasí vyžaduje dostatečný přísun vody. Zejména v době tvorbě květů a plodů.
Hnojení: Pro hnojení se nejlépe hodí dobrý kompost nebo hnůj. Hnojíme od jara.
Sadba: Ideálním obdobím pro výsadbu je podzim. Sázíme jednoleté sazenice, které by měly být v krčku zhruba 1 cm silné se zdravým kořenovým systémem. Rostliny sázíme do řady 40 - 60 cm od sebe. Nadzemní část seřízneme na 10 - 15 cm a přihrneme zeminou, kterou však s příchodem jara rozhrneme.
Zemina: Pro pěstování je vhodná mírně kyselá až neutrální půda, která je dostatečně vlhká.
Škůdci: Skvrnité listy způsobuje virová choroba, bohužel je nutné rostlinu zlikvidovat. Jako prevence je vhodný postřik přípravkem Pirimor.
Choroby: Hnědé skvrny na výhonech způsobuje houbová choroba. Jako prevence je účinný postřik Euparenem. Postřik aplikujeme v době, kdy jsou výhony dosahují výšky 20 cm.
Tip: Většina druhů potřebuje k růstu oporu.