Ozdobnice  | Miscanthus

Rod Miscanthus zahrnuje asi na 10 druhů, které obvykle raší až koncem května, takže jsou rostliny efektní spíše koncem léta a začátkem podzimu. Obvykle jsou velice dekorativní i v zimě. Na zimu se však doporučuje trsy svázat, aby zimní vítr nerozfoukal suchý listy po celém okolí. Rostlina se seřezává až na jaře. Odrůdy: Blondo (zelené listy), Bronzeturm (bronzové listy), Kirk Alexander (žluté pruhy na listech), Silberpfeil (bílé pruhované listy).

Charakteristika rostliny

Odrůdy: M. floridulus (ozdobnice velká) – tento druh se poměrně bujně rozrůstá, dosahuje obvykle výšky až 3 m. Zdřevnatělá stébla jsou okrasná pouze listem, které jsou tmavě zelené s výrazným bílým pruhem. Listy rostou obloukovitě a půvabně směřují k zemi.
M. sacchariflorus (ozdobnice sladkokvětá) – tato travina netvoří kompaktní trsy, ale velké množství oddenků. Listy jsou světle zelené s hnědou žilnatinou, je vysoká až 180 cm. Kvete od srpna. Tvoří velké stříbřité chocholy.
M. sinensis (ozdobnice čínská) – tvoří až 3 m vysoké trsy. Listy jsou obloukovitě skloněny směrem k zemi. Květenství je složeno z lat, které jsou stříbřitě purpurové. Kvete od srpna.
Původ: Korea, Japonsko, Čína
Druh: okrasná travina
Typ listu: trávovité
Kvete: Květy se objevují v létě.
Použití: Ozdobnice vynikne jako solitéra ale i v trvalkových záhonech.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Červen, Červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlina vyžaduje slunné stanoviště.
Množení: Množí se na jaře dělením trsů.
Zemina: dobře propustná humózní půda
Tip: Květy se hodí i k řezu nebo na sušení.

Články na téma Ozdobnice


Okrasné traviny do zahrady a na skalku

Okrasné traviny do zahrady a na skalku

Drobné detaily dotváří celek, a o trsech travin na zahradě to platí dvojnásob. Ovšem trávy nemusí být jen přisedlé, nenápadné a stále kosené. Některé mohou zahradě dominovat.