Mramornatka | Dieffenbachia maculata

Dieffenbachia je poměrně vysoká rostlina. Má velké oválné listy s krémovitými skvrnami. Ze silného kmínku vyrůstají široké, oválné, zelené listy, které jsou doplněny bílu nebo žlutou kresbou. Právě tato kresba dělá rostlinu zajímavou. Existuje na několik druhů, které se od sebe liší barvou, tvarem a kresbou listů.

Pokud rostlinu pěstujeme na stejném místě 2 - 3 roky, nasazuje květy. Ty však zastavují růst listů. Proto je lepší každý výhon s květy vylomit.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: D. amoena má tmavozelené listy s bílými pruhy, D. picta má listy bíle skvrnité, D. oerstedii má list celý zelený a bílé pouze žebro uprostřed listu
Původ: Peru, Venezuela, Brazílie
Druh: pokojová rostlina
Typ listu: střední listy
Jedovatost: Šťáva z mramornatky je velmi jedovatá a dostane-li se do úst, způsobuje otoky. Při manipulaci používejte ochranné rukavice. Tato rostlina určitě nepatří do dětského pokoje!
Výška: 25 - 150 cm
Náročnost pěstování: Citlivá na studený průvan a nízké teploty v zimě.
Tvarování / řez: Rostlina obrazí znova, pokud seřízeneme kmen.
Hydroponie: ano
Trvanlivost: Při správné péči je to dlouhodobá pokojová rostlina.
Světlo: Žádoucí je světlé stanoviště, snáší však i polostín. Na příliš tmavém stanovišti však listy ztrácejí kresbu a po čase zcela zezelenají.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Světlo: Žádoucí je světlé stanoviště, snáší však i polostín. Na příliš tmavém stanovišti však listy ztrácejí kresbu a po čase zcela zezelenají.
Teplota: Vhodná je běžná pokojová teplota, v zimě by však neměla klesnout pod 15 º C.
Voda: V létě zaléváme 2 - 3x týdně, v zimě zálivku omezíme na 1x týdně. Listy žloutnou při přelití.
Vlhkost: Vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, proto květináč s rostlinou umístíme do misky s vlhkými oblázky. Listy často rosíme.
Hnojení: V létě hnojíme 1x za 14 dní standardním tekutým hnojivem, v zimě není třeba hnojit.
Množení: Množíme vrcholovými a stonkovými řízky, které necháme zakořenit ve vodě nebo v půdě. Než je však zasadíme do půdy, necháme je zaschnout. Zakořeňují při teplotě půdy nad 20 ° C.
Přesazování: Přesazujeme vždy na jaře dle potřeby.
Zemina: jednotná zemina nebo rašelinový substrát
Čištění: Prach z listů stíráme vlhkým hadříkem.
Problémy: Ztráta starých listů je přirozená, pokud však opadávají mladé listy, může být příčinou chladný nebo suchý vzduch. Rostlina bledne nebo naopak zezelená na příliš slunném nebo stinném místě.
Škůdci: Rostlina je napadána sviluškami a puklicemi.