Netýkavka | pilná Lízinka | Impatiens

Netýkavky jsou oblíbené letničky, které jsou k vidění jak na záhonech nebo v truhlíkách na oknech. Svolí širokou škálou barev dokáží rozsvítit kdejaké okno nebo závěsnou nádobu. Pro tuto letničku jsou typické úzké, zelené, kopinaté listy. Květy mohou být nejenom jednoduché, ale i dvoubarevné nebo plnokvěté, takže je z čeho vybírat. Nejčastější barvou je bílá, červená, růžová, fialová nebo oranžová. Po odkvětu se vytvářejí tobolky vystřelující semena, která reagují na sebemenší dotyk.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Existuje až na 850 druhů impatiens. I. balsamina (netýkavka balzamína) dosahuje výšky 20 – 60 cm, typické jsou pro tento druh kopinaté listy. Květy se objevují z úžlabí listů a listy je mohou částečně skrývat. Květy připomínají květy azalek nebo kamélií. Mohou být jednoduché nebo plné v barvě bílé, růžové, nebo červené. I. walleriana (netýkavka turecká) tvoří hustě větvený keřík 20 cm vysoký. Široce kopinaté listy jsou obvykle přikryty záplavou barevných květů, kvetoucích až do zámrazu. Tento druh má mnoho hybridů, některé jsou jednobarevné, jiné dvoubarevné. Odrůda New Guinea se může pyšnit dlouhými zelenými listy, jež jsou zbarvené žluté nebo červeně. I. balfourii (netýkavka Balfourova) pochází z Himalájí. Zdobí jí nejenom okrasné květy, ale také listy.
Původ: tropické a subtropické oblasti mírného pásu
Druh: letnička
Typ listu: malé listy, vejčité
Barva květu: bílá, krémová, růžová, fialová, vínová, purpurová, červená, a panašované
Kvete: Kvete od června do října.
Výška: 20 - 60 cm
Použití: Výborně se hodí do truhlíků na okna.
Trvanlivost: Rostlinu po odkvětu likvidujeme.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: vlhko
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Červen, Červenec, srpen, září, Říjen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlinám se daří na slunném stanovišti i v polostínu, lépe však prospívají bez přímého slunce. Odrůda I. balsamina však plné slunce vyžaduje.
Voda: Vyžadují pravidelnou zálivku obzvlášť za suchého počasí.
Množení: Semena vyséváme v březnu a pro úspěšné klíčení vyžadují 21 – 24 ° C. tento způsob množení je však obtížný. Lépe je koupit v zahradnictví semenáče.
Sadba: Rostliny vysazujeme na záhon v květnu.
Zemina: dobře propustná půda

Články na téma Netýkavka


Čím osázet okenní a balkónové truhlíky?

Čím osázet okenní a balkónové truhlíky?

Druhově se nabízí dlouhá řada nejen nádherně kvetoucích letniček či rostlin vytrvalejších, ale též bylinek a u velkokapacitních truhlíků také zeleniny. Ledoví muži již odešli, počasí se umoudřuje a je nejvyšší čas začít.