Begónie | Begonia

Begónií existuje na 900 druhů. Nabídka se často mění podle trendů, které tyto květiny podléhají. Obecně se však dělí podle velikosti květu na drobnokvěté a velkokvěté a podle kořenů na begonie s vláknitými a masitými kořeny. Begonie s vláknitými kořeny mají obvykle listy okrouhlé, zatímco druhy s masitými kořeny mají listy nesouměrně srdčité a konce jsou zubaté. Listy se liší podle druhu, mohou být tmavě nebo naopak světle zelené a obvykle s kresbou. I když jsou dužnaté stonky křehké, nesou bohatá květenství. Květy mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Některé druhy mají květy různě ozdobené – zvlněné nebo třepenité. Květy nesou nejrůznější odstíny bílé, růžové, žluté a červené.

Tyto bohatě kvetoucí trvalky se pěstují v ozdobných nádobách nebo truhlících. Můžeme je však pěstovat i na záhoně, je však třeba je doma předpěstovat. Patří mezi nemrazuvzdorné rostliny, na podzim je teda třeba hlízy vyndat ze země a uchovat je na chladném avšak suchém stanovišti nejlépe v rašelině. Jediný druh B. grandis (begónie zimovzdorná) je zimovzdorný. Před mrazem však vyžaduje chránit přikrývkou.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Vláknité kořeny: B. Thousand Wonders nese listy světle zelené; B. Coctail má listy hnědé; B. semperflorens (voskovka) je druh 15 – 20 cm nízký, květy jsou červené, růžové nebo bílé, pěstuje se jako letnička.

Masité kořeny: B. tuberhybrida je nejznámější velkokvětý druh kvetoucí od června do září – Sugar Candy (růžová), Guardsman (červená), Fairy Light (bílé květy s jemným červeným lemem); B. pendula roste převisle; B. multiflora je mnohokvětý druh
Druh: hlíznatá rostlina
Typ listu: střední listy, srdčité, zubovité
Barva květu: bílá, růžová, červená, žlutá
Kvete: Kvete podle druhu od června do září.
Výška: 15 - 50 cm
Použití: Nejlépe se hodí pro pěstování v nádobách nebo truhlíkách.
Trvanlivost: Hlíznaté druhy patří mezi trvalky. B. semperflorens (voskovka) se však pěstuje pouze jednu sezónu jako letnička.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Červen, Červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je polostín. Nesnášejí sluneční úpal.
Voda: Pravidelně zaléváme obzvlášť za teplého počasí.
Hnojení: V době vegetace hnojíme tekutým hnojivem nejlépe pro begonie.
Množení: Hlíznaté druhy množíme dělením starších hlíz.
Sadba: Hlízy vysazujeme od března do dubna.
Zemina: nevápnitá půda bohatá na humus
Škůdci: Rostlina je náchylná na padlí, jež se projevuje bílými skvrnami na listech.

Články na téma Begónie


Co je řízkování a jak řízkovat?

Co je řízkování a jak řízkovat?

Mnoho druhů rostlin můžeme množit řízkováním a vlastně i roubování ovocných dřevin je svým způsobem využití řízku mateřské rostliny, který si nese její genetické vlastnosti. Co je řízkování a jak řízkovat?