Osteospermum | Osteospermum

Tato exotická rostlina svým vzhledem připomíná kopretinu, její květy jsou však mnohem atraktivnější a zajímavější. Květy však bohužel zůstávají zavřené za špatného počasí a v noci. Květy jsou složeny z úzkých jazykovitých úkrojků bílé, žluté, modré, fialové nebo červené barvy, přičemž střed je tmavý nebo žlutý. Květy mohou být až 12 cm veliké. Abychom udrželi trvalou násadu květů, je třeba odkvetlé květy pravidelně odstraňovat, aby se netvořily semena. Plodem je nažka. Květy nesou vzpřímené nebo převislé keříky s kopinatými listy, které mají ozubené okraje.

Na podzim po odkvětu se rostlina seřezává a ukládá na chladné avšak světlé stanoviště. Ideální teplota pro přezimování je 10 ° C. Mírně zaléváme. Na jaře je třeba rostlinu přesadit do nového substrátu. Rostlina začne rašit při teplotě 18 ° C. Od poloviny května je možné je umístit je venku.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: O. Buttermilk (žluté květy s tmavým terčem); O. Port Wine (purpurové květy); O. Tresco Purple (purpurové květy); O. jucundum (růžové květy se žlutým středem); O. Whirligig (bílé lžičkovité květní lístky, jenž jsou zespodu modré); O. Compactum a O. Blackthorn -15 cm vysoké, proto se hodí do skalek.
Původ: Jižní Afrika
Druh: nemrazuvzdorná letnička
Typ listu: střední listy
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, modrá, fialová, červená, žlutá
Kvete: Kvete od května do srpna.
Výška: 20 - 50 cm
Použití: Výborně se hodí pro pěstování v nádobách nebo truhlíkách. Pěstovat ji však můžeme i na záhoně.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, Červen, Červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Miluje slunné stanoviště. Za špatného počasí bez slunce se květy zavírají a špatně kvetou.
Voda: Pro trvalou násadu květů musíme zeminu udržovat stále vlhkou.
Hnojení: Pravidelně hnojíme. Hnojivo aplikujeme společně se zálivkou.
Množení: Množíme semeny, které sejeme od února do dubna. Poté rostliny vysazujeme ven na záhon nebo do okrasných nádob či truhlíků. Dále můžeme množit řízkováním.
Sadba: Rostlinu vysazujeme ven v dubnu.
Zemina: dobře propustná půda
Škůdci: Rostlina je často napadána škůdci.

Články na téma Osteospermum


Čím osázet okenní a balkónové truhlíky?

Čím osázet okenní a balkónové truhlíky?

Druhově se nabízí dlouhá řada nejen nádherně kvetoucích letniček či rostlin vytrvalejších, ale též bylinek a u velkokapacitních truhlíků také zeleniny. Ledoví muži již odešli, počasí se umoudřuje a je nejvyšší čas začít.