Perila křovitá | Perilla frutescens

Rostlina byla oblíbená již stařími Číňany, kteří rostliny využívali pro svoje antibakteriální, antiseptické a antioxidační účinky. Právě listy a semena se po celá staletí využívala v čínské medicíně. V současné době se uplatňuje zejména u alergiků, kteří potvrzují úlevu. Rostlina dokáže totiž snižovat v lidském těle produkci histaminu, který vyvolává alergickou reakci organismu na vnější podněty. V kuchyni se používá do salátů vyloženě jako koření, dále k masu a rybám. Olej vylisovaný ze semen se používá k potírání sušenek na korejském venkově. Květy mají sladkou chuť, hodí se do salátů a k rybám. Semena jsou rovněž velmi sladká a v Indii a Japonsku se rostlina pěstujeme zejména pro svoje semena, která se lisují.

Perila patří mezi jednoleté rostliny. U nás není rostlina příliš rozšířená, ale postupně si razí cestu do našich zahrad, kde dokáže být velice dekorativní. Zajímavé jsou především hluboce vykrajované listy vejčitého tvaru, které jsou žilkované, se zubatým okrajem. Obvykle mají purpurovou nebo zelenou barvu. Aromaticky voní. V létě kvete drobnými květy růžovobílé barvy. Dorůstá výšky okolo 1 m. Svým vzhledem připomíná kopřivu zkříženou s mátou.

Čerstvé listy sklízíme dle potřeby od jara do prvních mrazíků. Plně vyvinuté listy se hodí do teplých jídel, vrcholové listy mají výraznější chuť, která vynikne zasyrova.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: P. frutescens var. Crispa (kadeřavá zelená perila) - tvoří jasně zelené listy, které jsou zkadeřené. Chutnají a voní po anýzu. Kvete růžovobílými květy.

P. frutescens var. purpurascens (purpurová perila) - listy jsou hluboce vykrajované a mají purpurovou barvu. Kvete růžovými květy.
Původ: Dálný Východ
Druh: bylina
Typ listu: střední listy, vejčité, zubovité
Barva listu: vínové
Barva květu: růžová, fialová
Výška: 60 - 100 cm
Vůně: Celá rostlina aromaticky voní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to jednoletka.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné slunné nebo polostinné stanoviště.
Hnojení: Půdu, do které rostlinu budeme na jaře vysévat, na podzim přihnojíme kompostem.
Množení: Množení je možné semeny.
Sadba: Semena vyséváme na záhon koncem jara po přízemních mrazíkách. Rostlinu nevysazujeme v blízkosti místa, které by bylo přístupné dobytku jako jsou např. koně, kterým by požití velkého množství rostliny mohlo způsobit selhání plic.