Petúnie | Petunia

Původní barvou květů této rostliny byla růžová. Protože si tato rostlina drží stále velkou oblibu, její šlechtění přináší velké množství odrůd. V oblibě jsou samočisticí druhy, které kvetou bohatě po celou sezónu. Po odkvětu je totiž nutné rostlině odkvetlé hnědé části i se stopkou vyštipovat, jinak začne tvořit semena a  kvetení se oslabí. Drobné květy druhu millionbells, které jsou příbuzné vyštipovat není třeba. Jde o tzv. samočisticí rostliny. V současnosti je však možné vybírat z mnoha barev, druhů a rozměrů. Jsou k vidění převislé nebo vzpřímené druhy. Nejlépe se však uplatní v balkónových truhlíkách, kde nejlépe vynikne. Rostlina je poměrně nízká, tvoří však bohatě větvené lodyhy, které jsou lepkavé. Listy jsou drobné a vejčité a spolu s květy tvoří hustý koberec. Květy mají nálevkovitý tvar a mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Kromě toho můžete vybírat z jednobarevných, dvoubarevných, vícebarevné nebo s pruhy. Rostlina není náročná na pěstování. Za slunné a teplé stanoviště se odmění bohatým květenstvím.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Druh Petunia zahrnuje tolik druhů, že pro jejich snadnější orientaci jsou tříděny do několika skupin. My uvádíme pouze několik základních:
Skupina Multiflora – tato skupina zahrnuje především odolné a bohatě kvetoucí druhy. Květy jsou poměrně malé, avšak nejsou tolik citlivé na nepřízeň počasí. Rostliny dorůstají výšky 30 – 45 cm. Druhy: Resisto, Frenzy, Primetime, Mirage, Purple Wave, Delight;

Skupina Grandiflora – druhy v této skupině obvykle nesou velké květy, kvetou však méně než předešlý druh. Druhy: Expres, Dandy, Super Cascade, Ice;

Skupina Miliflora – pro tuto skupinu jsou typické drobné avšak bohatě kvetoucí květenství. Vyznačují se kompaktním keříkovitým růstem.

Skupina Surfinie – jde o jediný převislý druh s až 1,5 m dlouhými šlahouny. Bohatě kvetoucí květy jsou spíše velké a vyžadují teplá, chráněná místa.

Skupina Million Bells - keříčkovitý druh vysoký do 20 cm. Kvetou bohatě drobnými květy nejrůznějších barev, mají však vždy žlutý střed.
Původ: Jižní Amerika
Druh: nemrazuvzdorná letnička
Typ listu: malé listy, opadavé
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, krémová, růžová, fialová, vínová, purpurová
Kvete: Kvete od června do září.
Výška: 15 - 45 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se do truhlíků, závěsných nádob či košů.
Trvanlivost: Je to jednoletá rostlina, která se po odkvětu likviduje.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: vlhko
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: vše
Doba květů: Červen, Červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Miluje slunné a teplé stanoviště.
Voda: Rostlina vyžaduje bohatou každodenní zálivku. Voda se nesmí dostat na květy a listy.
Hnojení: Hnojivo aplikujeme jednou za týden.
Množení: Rostlinu lze množit výsevem od února při teplotě půdy okolo 20 ° C. Je to však obtížné, jednodušší je zakoupit již semenáčky. Některé druhy (Surfinia, Millon Bells) lze množit vegetativně, tzn. řízkováním.
Sadba: Rostlinu vysazujeme na nádob od května.
Zemina: dobře propustná půda bohatá na humus
Problémy: Studené a vlhké léto rostlině nesvědčí.
Škůdci: Rostlina bývá někdy napadána mšicemi.
Tip: Po prvním květenství se doporučuje rostlinu seříznout na polovinu. Do 2 týdnů zpravidla znovu obrazí a mnohem více a navíc zkošatí.

Články na téma Petúnie


Jak správně vysévat semena

Jak správně vysévat semena

Výsev semen se liší, pokud vyséváme do truhlíků a připravujeme si v interiéru sadbu a pokud vyséváme přímo do záhonů. Záleží též na druhu rostliny a jejích požadavcích na výsev a velikosti semen.