Primule, Prvosenka | Petrklíč | Primula

Mezi první posly jara se spolu s cibulovinami jednoznačně řadí primule nebo také prvosenka jarní, lidově petrklíč. Tato jarní rostlinka existuje v neskutečné barevné škále od bílé, žluté, oranžové, červené až po růžovou a fialovou. Původní květy jsou jednoduché, dnes již mají zvlněné okraje či květy plnokvěté. V současné době existuje okolo 500 druhů. Při správném pěstování jde o víceletou rostlinu.

Primulky pěstujeme v bytě jako hrnkové květiny, rovněž vkusně zaplní prázdný parapet nebo lodžii. Vynikne v truhlíku spolu s břečťanem a buxusem nebo v různých mísách a ozdobných nádobách na zahradě. Doma rychle odkvétají, je však možné je po odkvětu vysadit do zahrady, kde příští jaro vykvetou. Po odkvětu je umístíme do chladnější místnosti a jakmile to počasí dovolí, zasadíme je do zahrady. Nejčastěji se vysazují na skalky mezi trvalky, ne však na přímé slunce.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Primula obconia, Primula malacoides (patrová prvosenka), Primula sinensis, Primula kewensis. Nejrozšířenější je Primula vulgaris (Primula acaulis), kterou můžeme po odkvětu vysadit na zahradu.
Původ: Čína
Druh: kvetoucí hrnková rostlina
Typ listu: malé listy, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, krémová, oranžová, růžová, fialová, vínová, purpurová, červená, žlutá
Kvete: Kvete od ledna do května.
Jedovatost: Chlupy na listech obsahují primin, který při dotyku dráždí pokožku a vyvolává puchýřky.
Výška: 5 - 15 cm
Světlo: Ke květu potřebuje dostatek světla, ne však přímé slunce.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: leden, Únor, březen, duben, květen

Požadavky na pěstování

Světlo: Ke květu potřebuje dostatek světla, ne však přímé slunce.
Teplota: Optimální je teplota 12 – 15 ° C. Petrklíči se nedaří v blízkosti ústředního topení. Je lepší ho umístit do méně vytápěné místnosti.
Voda: Zaléváme dle potřeby, substrát by však neměl vyschnout. Zaléváme do misky, protože mokré listy by mohly začít uhnívat.
Vlhkost: Vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, proto květináč umístíme do misky s vlhkým oblázky.
Hnojení: V období květu přihnojujeme jednou za 14 dní slabým roztokem organického hnojiva.
Množení: výsevem, to je v domácím prostředí pro hrnkové prvosenky problém. Pro klíčení potřebují dostatečnou vlhkost vzduchu.
Škůdci: Může být napaden mšicemi a roztoči.
Tip: Rada, jak vybrat hezkou primulku Důležité je, aby byla rostlina silná. Listy by měly pokrývat celý květináč, aby nebyla vidět zemina. Květy jsou pevné a v úžlabině mezi listy je mnoho poupat. Listy jsou bez skvrn a povrch substrátu je bez plísně.

Články na téma Prvosenka


Petrklíče odemykají jaro

Petrklíče odemykají jaro

Petrklíče se objevují v květinářstvích v malých mobilních nádobkách již ke konci zimy a skutečně i v přírodě a v zahradách patří mezi první kvetoucí posly jara. Petrklíče jaro prostě odemykají.

Jak začít se skalničkařením?

Jak začít se skalničkařením?

Začínáte se skalkou? Úspěšným a zkušeným skalničkářem se může stát opravdu každý, chce to ale začít pozvolně. Přinášíme vám 20 zaručených tipů!